PAP/Rynek Zdrowia | 29-10-2020 14:44

Prof. Banach: konieczne są dalsze restrykcje epidemiologiczne

Na tym etapie pandemii nie jesteśmy w stanie przewidzieć niczego, konieczne są dalsze restrykcje - powiedział w czwartek PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP).

Prof. Maciej Banach Fot. PTWP

Zdaniem profesora Macieja Banacha, w tej fazie pandemii nie można przewidzieć jej ewentualnego rozwoju.

- Wszystkie wzory matematyczne, epidemiologiczne kompletnie się nie sprawdzają - stwierdził prof. Banach. - Jako epidemiolog chorób serca i naczyń patrzę na to z ogromną dozą troski i przerażenia - dodał.

- Jeśli ten geometryczny skok będzie nadal postępował, to rzeczywiście niedługo może nie być miejsc szpitalnych i respiratorowych, a sytuacja stanie się bardzo trudna - zaznaczył.

Profesor wskazał, że aby zahamować liczbę infekcji potrzebne są kolejne obostrzenia. - Wydaje się, że konieczne są tylko bardzo klarowne, szybkie restrykcje i to znacznie większe niż teraz - stwierdził.

- Obecnie nie ma już źródeł infekcji, nie wiemy, skąd się biorą. Jest tak dużo zakażeń, że aby je powstrzymać, potrzebny jest lockdown - ocenia prof. Banach.

Hubert Bekrycht - PAP