Prof. Banach: Lockdowny nie powinny obejmować osób zaszczepionych przeciwko COVID -19

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 września 2021 09:55

Kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uważa, że nie ma sensu wprowadzanie ogólnokrajowego lockdownu. Właściwym rozwiązaniem są restrykcje w rejonach o najwyższym wskaźniku zachorowań i dla osób niezaszczepionych.

Prof. Banach: Lockdowny nie powinny obejmować osób zaszczepionych przeciwko COVID -19
Prof. Banach: Ogólnokrajowy lockdown nie ma sensu, restrykcje tylko w niektórych rejonach.Fot. PTWP
  • Już dzisiaj niektóre z gmin i powiatów, w których poziom liczby zaszczepionych oscyluje wokół 30 procent mieszkańców, spełniają wymogi, aby wprowadzić tam lokalne lockdowny - ocenił prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
  • Zaznaczył, że lockdowny nie powinny obejmować osób zaszczepionych przeciwko COVID -19. Restrykcjom związanym z ograniczonym przemieszczaniem się powinno poddawać tylko niezaszczepionych
  • Zdaniem profesora należy poważnie rozważyć szczepienie dzieci w młodszym wieku szkolnym, czyli poniżej 12 roku życia

Zdaniem naukowca, wkrótce możemy mieć kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie, a zaszczepionych jest zaledwie 52 proc. Polaków. - To obecnie jeden z najniższych wskaźników w Europie. Pomimo starań wielu ludzi i założeń Narodowego Programu Szczepień, to wciąż zdecydowanie za mało - podkreślił Maciej Banach.

Ogólnokrajowy lockdown nie ma sensu

- Już dzisiaj niektóre z gmin i powiatów, w których poziom liczby zaszczepionych oscyluje wokół 30 procent mieszkańców, spełniają wymogi, aby wprowadzić tam lokalne lockdowny - ocenił. - Jestem zwolennikiem antycovidowych restrykcji, ale na mniejszych, wydzielonych obszarach. Nie ma sensu wprowadzać lockdownu w całym kraju - powiedział profesor.

Lockdowny nie powinny obejmować osób zaszczepionych przeciwko COVID -19. Restrykcjom związanym z ograniczonym przemieszczaniem się powinno poddawać tylko niezaszczepionych" - ocenił. Właśnie oni powinni przebywać w domach, aby się nie zakazić - stwierdził.

Na pytanie, czy lekarze są przygotowani na czwartą falę pandemii, prof. Banach odpowiedział twierdząco. - Pod warunkiem, że lekarze i członkowie personelu medycznego są zaszczepieni. Sam zapisałem się już na trzecią dawkę, jako osoba, która codziennie ma kontakt z pacjentami - przyznał.

- Ten element - tzw. dawki przypominającej - jest kluczowy. To nic nowego w procesach szczepienia. Stosujemy je w szczepieniach przeciwko wielu chorobom zakaźnym, na przykład przeciwko grypie - wskazał. - Co do trzeciej dawki, koniecznie oprócz personelu medycznego należy zaszczepić personel niemedyczny, bez tych ludzi placówki także nie mogą funkcjonować - podkreślił.

Czy szczepić najmłodsze dzieci

Zdaniem profesora należy poważnie rozważyć szczepienie dzieci w młodszym wieku szkolnym, czyli poniżej 12 roku życia, jeśli - co zaznaczył naukowiec - nie ma przeciwskazań i po uzyskaniu odpowiednich zgód dla tych szczepionek.

- Po pierwsze, dlatego, że dzieci masowo zakażają się w szkole, a następnie zarażają całe rodziny. Po drugie, częściej przenoszą patogen SARS-CoV-2, bo nie widać u nich objawów. W Izraelu odpowiadają obecnie nawet za ponad 40 proc. wszystkich zachorowań - tłumaczył.

- A poza tym jest - niewielkie, ale jednak - zagrożenie, że młodsze dziecko nie będzie miało tak dobrej odporności i zachoruje na PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny związany z koronawirusem, a to jest bardzo groźne i może powodować poważne powikłania - ostrzegł prof. Banach. 

Czytaj: Kiedy wrócą obostrzenia? Niedzielski podał górną granicę zakażeń

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum