Prof. Antczak: aspiryna jest bardziej niebezpieczna niż szczepionka na Covid-19

Autor: Radio Lublin/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 10:19

 - Obawa przed nową szczepionką na Covid-19 jest zrozumiała, niemniej jednak ryzyko związane z zażywaniem aspiryny jest wielokrotnie wyższe niż to wynikające z przyjęcia szczepionki - powiedział profesor Adam Antczak, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. Antczak: aspiryna jest bardziej niebezpieczna niż szczepionka na Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodał, że sam z niecierpliwością czeka chwili, kiedy otrzyma szczepionkę. Zapewnił też, że ryzyko związane z zakażeniem koronawirusem jest znacznie większe niż ryzyko związane ze szczepionką na Covid-19.

Podkreślił, że ostra reakcja alergiczna po przyjęciu szczepionki występuje u 1 na 1 310 000 zaszczepionych. Tymczasem przy zachorowaniu na Covid-19 ryzyko zgonu wynosi 1-2 proc. Dla ogólnej populacji ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 wynosi co najmniej kilkanaście procent.
 
W związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa szczepionki rząd zdecydował o przygotowaniu funduszu, który da pewność, że w przypadku jakichkolwiek powikłań będzie wsparcie państwa. Ma to zwiększyć skłonność do szczepienia się przeciwko Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, 31 grudnia, że przeciw Covid-19 zaszczepiono w Polsce ponad 36 tys. osób. Stale rośnie też liczba przedstawicieli zawodów medycznych, którzy są zainteresowani tę formą ochrony. Tylko we wtorek zgłosiło się kolejnych 50 tysięcy lekarzy. W sumie chęć zaszczepienia zadeklarowało już około 450 tysięcy osób z grupy "0".

Więcej: radio.lublin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum