Prof. Andrzej Zieliński: sytuacja grypowa w Polsce pogarsza się

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2009 20:59

Grypa A/H1N1 rozprzestrzenia się w Polsce, ale nie wiadomo jak jest częsta bo brakuje pieniędzy na system epidemiczny.

Jak mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant ds. epidemiologii, prawdopodobnie nie wykrywa się wszystkich przypadków zachorowań na nową grypę w Polsce. – W systemie sentinel, który służy do sprawdzania ile jest „grypy w grypie” ponad połowa wirusów grypy to odmiana AH1N1. To oznacza, że wśród wirusów które przebadaliśmy dla celów naukowych, więcej jest wirusów świńskiej grypy, niż grypy sezonowej. Problem w tym, że te dane nie są do końca reprezentatywne.

Wszystko przez to, jak twierdzi konsultant, że badanych jest zaledwie część próbek od ludzi, u których lekarze podejrzewali grypę. – Wirus grypy potwierdziliśmy u kilkunastu osób, z czego połowa miała wirus AH1N1. Wiemy na tej podstawie, że tzw. świńska grypa w społeczeństwie polskim się rozprzestrzenia, ale nie mamy pewnych informacji, jak jest częsta. Przy tak małej reprezentacji, margines błędu jest bardzo duży.

A sytuacja grypowa w Polsce gwałtownie się pogarsza. – Zachorowań na grypę i choroby grypopodobne było w pierwszym tygodniu listopada trzy razy więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poczekajmy jeszcze tydzień. Wtedy będziemy wiedzieli, czy ta wzrostowa tendencja się utrzyma.

Zdaniem profesora, Polska jest w stanie, w ciągu dwóch tygodni uruchomić system epidemiczny, na podstawie którego można oceniać zachorowania na grypę bardziej odpowiedzialnie.

– W każdym województwie powinny istnieć trzy – cztery punkty, by można było sprawdzić, jak grypa rozprzestrzenia się w dużych miastach, a jak w małych miejscowościach i na wsi. Ale na razie system nie jest on wdrożony. Brakuje pieniędzy.

Taki system pozwoliłby, według prof. Zielińskiego, bardziej odpowiedzialnie oceniać sytuację.

 – Mamy dobre laboratoria, GIS i Ministerstwo Zdrowia zrobiły duży wysiłek, by je wyposażyć. Do dopięcia całego systemu brakuje nam już tylko kilku elementów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum