Proces szczepień zajmie w Polsce blisko dwa lata? Ekspert: przy założeniu pracy bez dni wolnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 09:37

Jak mówi prof. Zbigniew Pastuszak, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS w Lublinie, aby przerwać masowe zakażenia, należy - według szacunków polskich epidemiologów - objąć szczepieniem ok. 60-80 proc. naszej populacji.

Proces szczepień zajmie w Polsce blisko dwa lata? Ekspert: przy założeniu pracy bez dni wolnych
Do końca szczepień upłynie minimum 580-760 dni? Fot. WUM

Dopiero wtedy będzie mogło dojść do pełnego otwarcia gospodarki i rozpocznie się powrót do normalności. A to oznacza, że szczepionkę powinno przyjąć 23-30 mln Polaków.

Jak dodaje prof. Pastuszak, przy obecnym tempie realizacji szczepień (1,7 na 100 osób - dane z 21 stycznia), tj. ok. 39,2 tys. szczepień dziennie, do końca tego procesu upłynie minimum 580-760 dni, tj. ok. 1,5-2 lat. I to przy założeniu pracy ciągłej, bez weekendów, świąt i dni wolnych.

Profesor zwraca uwagę, że organizacja szczepień przeciwko COVID-19 ujawniła wiele problemów, które pojawiają się zazwyczaj w przypadku działania w pośpiechu. Co prawda akcyjność i wysoki poziom improwizacji jest typowo polską przypadłością, ale rząd (i słusznie) wykazał się pewną ostrożnością, rezerwując pulę szczepionek na podanie drugiej dawki.

Jak zauważa ekspert, część zagadnień organizacyjnych i logistycznych ma wprawdzie charakter procesów międzynarodowych (produkcja szczepionki, zamówienia oraz transport) ale część to procesy krajowe, które należy usprawniać.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze