Problemy ze słuchem ma nie tylko coraz więcej seniorów, ale i dzieci

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 10:38

Wyniki badań zaprezentowane przez Światowe Centrum Słuchu pokazują, że problemy ze słuchem coraz częściej dotyczą osób, które skończyły 65 lat, a także dzieci, które idą do szkoły. W grupie seniorów trzy czwarte osób ma problemy ze słuchem wpływające na codzienną komunikację.

Problemy ze słuchem ma nie tylko coraz więcej seniorów, ale i dzieci
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Problem zaburzeń słuchu występuje też w grupie dzieci, które dopiero idą do szkoły. Co piąte, szóste dziecko ma różnego rodzaju problemy ze słuchem. Mają one wpływ na ich edukację i codzienny rozwój. Pierwsza przyczyna to wady wrodzone, które ujawniają się po pewnym czasie. Druga grupa, dość liczna, to uwarunkowania związane z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Często nieleczone banalne katary prowadzą do przewlekłych, zapalnych zmian, które mają wpływ na to, że słuch jest coraz gorszy. Jak tłumaczy profesor Henryk Skarżyński, takie zmiany trzeba leczyć wtedy operacyjnie, a nie zachowawczo. Nie bez znaczenia na nasz słuch ma także wszędobylski hałas: w szkole, na ulicy... Hałas na szkolnej przerwie potrafi przekraczać 95 decybeli.

Zdaniem ekspertów należy zwracać uwagę na głośność słuchanej muzyki. Bardzo często zakładamy słuchawki odcinając się od otoczenia, zatykamy w ten sposób zewnętrzne przewody słuchowe. To nie jest dobre. Lepsze są słuchawki nauszne, które nie eliminują otoczenia - przekonują.

Więcej: twojezdrowie.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum