Problemy z prostatą może zdiagnozować okulista

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 czerwca 2013 15:20

Problemy związane z przerostem gruczołu krokowego może zdiagnozować okulista, ponieważ receptory w mięśniach gładkich prostaty i w tęczówce są takie same. Choroba prostaty objawia się więc tzw. zespołem wiotkiej tęczówki, utrudniającym leczenie operacyjne zaćmy.

Problemy z prostatą może zdiagnozować okulista
Jak podkreśliła podczas piątkowej (21 czerwca) konferencji prasowej w Katowicach okulistka prof. Ewa Mrukwa-Kominek z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jednoczesne występowanie obu chorób u pacjentów jest dość częste, bo są one typowe u pacjentów powyżej 60. roku życia.

- Pacjenci są zaskoczeni, że o kłopotach z prostatą informuje ich okulista, i to jeszcze w czasie zabiegu - powiedziała. Dla części pacjentów to pierwszy sygnał o problemie, są jednak również tacy, którzy leczą się z powodu przerostu gruczołu krokowego, ale nie informują o tym okulisty planującego ich zabieg usunięcia zaćmy. - To błąd - przestrzega okulistka.

- Operując pacjenta, który ma przerost gruczołu krokowego i jest leczony lekami, możemy się spodziewać tzw. zespołu wiotkiej tęczówki. Niesie to bardzo duże zagrożenie powikłań śródoperacyjnych. Jeżeli chirurg okulista o tym wie, może się zabezpieczyć, stosując odpowiednie leczenie przed i w trakcie zabiegu. Natomiast jeżeli na stole operacyjnym nas to zaskakuje, niestety powikłania mogą być dużo groźniejsze dla pacjenta - zaznaczyła prof. Mrukwa-Kominek.

W efekcie przerostu gruczołu krokowego dochodzi do zaniku zrębu tęczówki, przy jej jednoczesnym prawidłowym utkaniu. Podczas badania okulistycznego z użyciem lampy szczelinowej nieprawidłowości nie widać, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich dolegliwościach w rozmowie poprzedzającej operację.

- Jeśli pacjent tego nie zrobi, rozpoczynamy operację i okazuje się, że tęczówka wkleszcza się do ran, przez które wchodzimy narzędziami. Faluje jak żagiel, nie trzyma się w swoim położeniu. Widząc, co się dzieje pytamy pacjenta, czy ma problemy z prostatą. 60 proc. pacjentów w takiej sytuacji mówi, że ma, bierze leki i się nie przyznało. A należało uprzedzić tych pacjentów o tym już u urologa - że powinni o przeroście gruczołu krokowego mówić lekarzom innych specjalności, bo mogą wystąpić różne niespodzianki podczas leczenia operacyjnego - wyjaśniła prof. Mrukwa-Kominek.

Zespół wiotkiej tęczówki jest obserwowany również u kobiet. W tym przypadku podłożem może być przewaga hormonów męskich nad żeńskimi, co również może dać podobne objawy. Okuliści sugerują takim pacjentkom wizytę u endokrynologa i ginekologa.

Zespół ten, opisany przez amerykańskich badaczy w 2005 r., występuje też u części pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i zespołem przewlekłego złuszczania torebki soczewki w zaćmie. Jak podkreśliła okulistka, z oka można "wyczytać" również inne dolegliwości trapiące nasz organizm: choroby żołądka, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, niewydolność krążenia, a nawet białaczkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum