"Problem teoretyczny" nie odpuszcza, smog już niemal w całej Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2017 12:02

Dziś (16 lutego) w największych polskich miastach dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza przekroczone są pięcio-, sześcio-, a nawet siedmiokrotnie. W związku ze smogiem na Śląsku wprowadzono darmową komunikację. Władze Katowic zapowiedziały inną strategię długoterminową: w ciągu 10 lat chcą wydać na wymianę pieców 100 mln zł.

"Problem teoretyczny" nie odpuszcza, smog już niemal w całej Polsce
Za zanieczyszczenie powietrza w Polsce w blisko 70 proc. odpowiada węgiel nieumiejętnie spalany w gospodarstwach domowych. Fot. Fotolia

W Kaliszu stężenie pyłu zawieszonego przekracza normę ponad 8,5-krotnie. W Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Toruniu i Częstochowie stężenie pyłów zostało przekroczone ponad 7-krotnie. W Warszawie, Grudziądzu stężenie smogu 6-krotnie przekracza limity. W Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Grudziądzu pyły w powietrzu przekraczają 5-krotnie dopuszczalne normy, a w Opolu, Rzeszowie i Kłodzku - 4-krotnie.

Rekordzistą jest Kędzierzyn-Koźle - stężenie benzenu w powietrzu przekracza normy ponad 22-krotnie - pisze Gazeta Wyborcza. 

Z powodu smogu dzisiaj (16 lutego) od godz. 10 Koleje Śląskie wprowadziły darmową komunikację. Za darmo można również korzystać z autobusów i tramwajów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (od godz. 12).

Czytaj też: Radziwiłł o smogu: maseczki mało skuteczne, niewychodzenie z domu - bezpodstawne

Za zanieczyszczenie powietrza w Polsce w blisko 70 proc. odpowiada węgiel spalany w gospodarstwach domowych. Dla przykładu w Katowicach kopci niemal 30 tys. pieców i kotłów węglowych, a ponad 62 tysiące mieszkań i domów ogrzewanych jest za pomocą węgla. Tylko w 2015 r. poziom trującego pyłu zawieszonego w powietrzu przekraczany był w mieście 69 razy. To oznacza, że mieszkańcy średnio przez ponad dwa miesiące oddychali "trucizną".

W latach 2011-2016 wymieniono w Katowicach tylko 2039 pieców, a miasto na dotacje wydało ok. 12 mln zł. Teraz prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiada wymianę prawie 800 pieców -  w roku 2017. Obiecuje też, że w latach 2018-2027 miasto wyda na ten cel 100 mln zł.

Według szacunków Komisji Europejskiej, smog rocznie kosztuje Polskę 26 mld euro.

W styczniu, wypowiadając się dla Radia TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że na zdrowie Polaków gorzej wpływa znaczący odsetek palaczy niż smog.

Minister mówił, że problem smogu w Polsce nie jest niczym nowym. Radziwiłł wskazywał, że lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy. Przypominał, że znaczna część Polaków ciągle pali papierosy, chociaż to ewidentne zagrożenie dla zdrowia.

 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum