Prezydent: walkę z chorobami onkologicznymi zaczynamy od niepalenia w piecach śmieciami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2019 21:26

Walkę z chorobami onkologicznymi zaczynamy od tego, że nie będziemy w zimie w piecach palić śmieciami, będziemy się starali w jak największym stopniu zachować czystość powietrza - mówił w piątek (12 lipca) prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Drawska Pomorskiego (zachodniopomorskie).

Prezydent: walkę z chorobami onkologicznymi zaczynamy od niepalenia w piecach śmieciami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Mamy teraz bardzo silny prąd i absolutnie głębokie przeświadczenie o tym, że musimy walczyć o ratowanie klimatu, że musimy dbać o to, żeby nie dochodziło - na skutek działalności człowieka - do zmian klimatu, które w przyszłości mogą zagrozić naszej cywilizacji - mówił prezydent.

Prezydent przestrzegał, że zanieczyszczone powietrze niesie za sobą zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi. W tym kontekście wymienił choroby onkologiczne, na które chorujemy coraz częściej także dlatego, że "żyjemy coraz dłużej".

Mówiąc o walce z chorobami onkologicznymi prezydent podkreślił, że ich leczenie "to jest już środek procesu". - Zaczynamy od tego, że nie będziemy w zimie w piecach palić śmieciami. Zaczynamy od tego, że będziemy przestrzegali w tym zakresie zasad, będziemy się starali w jak największym stopniu zachować czystość powietrza, co ma szczególne znaczenie dla dużych miast - mówił.

- Musimy edukować, musimy działać profilaktycznie (...) Chciałbym, żeby jak najwięcej Polaków, zwłaszcza w przyszłych pokoleniach uchroniło się przed chorobami onkologicznymi, żeby ich wykrywalność była jak najwcześniejsza (...) Chciałbym, żeby (Polacy) byli jak najskuteczniej, jak najmniej inwazyjnymi metodami leczeni i wreszcie, żeby mieli pomoc psychologiczną, rehabilitację i wszystko to, co jest potrzebne, aby zachować ludzką godność. Także wtedy kiedy czeka nas to, co nieuchronne, czyli wtedy kiedy trzeba odejść" - podkreślił. 

Krzysztof Kowalczyk, Elżbieta Bielecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze