Prezydent Dąbrowy Górniczej: zakażenia koronawirusem w PAKS i szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2020 09:48

U 21 pracowników i dwóch pacjentów oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Dąbrowie Górniczej badania potwierdziły zakażanie koronawirusem - poinformował prezydent tego miasta Marcin Bazylak. Zaznaczył, że nie wszystkie próbki zostały jeszcze przebadane.

Fot. Gerd Altmann/pixabay

Wcześniej prezydent Bazylak informował o wstrzymaniu przyjęć przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca dzierżawiące powierzchnię od Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) oraz pobraniu próbek od wszystkich jej pracowników i pacjentów.

Jak podał w sobotę wieczorem na Facebooku prezydent, po pobraniu 75 próbek zakażenie zostało potwierdzone u 21 pracowników kliniki (w tym 10 z Dąbrowy Górniczej) oraz 2 jej pacjentów.  Dodał, że wyniki badań pozostałych próbek będą znane w najbliższym czasie.

Koronawirus poważnie skomplikował też pracę samego ZCO. Przedstawiciele szpitala poinformowali w sobotę o wstrzymaniu przyjęć ma oddział onkologii klinicznej - okazało się, że u jednej z pacjentek badania potwierdziły zakażanie SARS-CoV-2. Zarówno od pacjentów z tego oddziału, jak i od personelu, który mógł mieć kontakt z zainfekowaną pacjentką, pobrane zostały wymazy.

Jak podał wieczorem prezydent Bazylak, łącznie pobranych zostało 59 próbek i do czasu poznania ich wyników personel pozostanie w kwarantannie, a pacjenci będą izolowani. Wymagało to przeorganizowania pracy szpitala i "odcięcia" oddziału od reszty szpitala. Dzięki temu pozostałe oddziały, w tym szpitalny oddział ratunkowy, przyjmują pacjentów i udzielają pomocy - wyjaśnił prezydent.

Według podanych w sobotę późnym popołudniem danych, w woj. śląskim zakażanie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 1273 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 69, a wyleczonych - do 58.

PAP - Krzysztof Konopka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum