Prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze ostro do wojewody: to nieprawda

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2019 16:28

Jak już podawaliśmy wojewoda lubuski złoży zawiadomienie do prokuratury ws. zakażenia bakterią New Delhi w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Prezes szpitala wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że pewne informacje na temat okoliczności zakażenia przekazywane przez urząd wojewódzki mijają się z prawdą.

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze ostro do wojewody: to nieprawda
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, wydał oświadczenie odnoszące się do komunikatu, który ukazał się na stronie internetowej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. pt. "Rażące zaniedbania w Szpitalu w Zielonej Górze”, a także do wypowiedzi, które pojawiły się na antenie Radia Zielona Góra - "zarówno Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka (12 sierpnia 2019) jak i Piotra Barczaka, radnego miasta Zielona Góra (14 sierpnia 2019)".

Jak stwierdza Marek Działoszyński nie jest prawdą, iż krakowska lecznica, przekazując do szpitala w Zielonej Górze w dniu 16 maja 2019 r. tzw. "pacjenta 0" potwierdziła w dokumentacji medycznej fakt zakażenie tegoż pacjenta Klebsiella pneumoniae NDM.

"W Karcie informacyjnej z leczenia szpitalnego pacjenta, którą wystawił Szpital Uniwersytecki w Krakowie (a w której posiadaniu jesteśmy), nie ma żadnej informacji na temat bakterii Klebsiella pneumoniae NDM. W epikryzie zamieszczono jedynie informację, iż stwierdzono u pacjenta zakażenie inną bakterią. W związku z tym, kontynuowano wcześniejszą antybiotykoterapię, a także od razu wdrożono wobec pacjenta ścisły reżim sanitarny" - pisze prezes Działoszyński.

Dodaje: "Nie jest też prawdą - jak czytamy w komunikacie i słyszymy w wypowiedziach na antenie Radia Zielona Góra - iż ta część dokumentacji zaginęła w zielonogórskim szpitalu".

Jak przekonuje prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego, bakterię Klebsiella pneumoniae NDM wykryto u "pacjenta 0" dopiero w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, gdzie z uwagi na pogarszający się stan zdrowia wykonano badania mikrobiologiczne.

O wyniku badania, przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych zielonogórskiego szpitala powiadomiła telefonicznie krakowski szpital.

W oświadczeniu czytamy także:

Co ważne - wykrycie bakterii Klebsiella pneumoniae NDM u pacjenta przekazanego do Zielonej Góry z placówki krajowskiej zostało natychmiast, tj. 23 maja 2019 r. zgłoszone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze. W wyniku zgłoszenia, w dniu 24 maja 2019 r. odbyła się kontrola, podczas której oceniano m.in.: procedury higieniczne w szpitalu, rejestr zakażeń, kartę dochodzenia epidemiologicznego, indywidualną kartę rejestracji zakażenia szpitalnego.

W wyniku szczegółowej kontroli nie stwierdzono żadnych uchybień, a jedynie przekazano doraźne zalecenia.

Kolejna kontrola Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zielonej Górze odbyła się 25 lipca 2019 r. i była efektem zgłoszenia z dnia 23 lica 2019 r. przez szpital wykrycia u dwóch pacjentek Klebsiella pneumoniae NDM.

Kontrola obejmowała m.in. stan techniczno-sanitarny pomieszczeń, sposób postępowania z odpadami, sprzątanie pomieszczeń, obowiązujące procedury i instrukcje higieniczne.

W tym przypadku również kontrolujący nie stwierdzili nieprawidłowości, a jedynie wydali doraźne zalecenia, uwagi i wnioski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum