Prezes PTP: opieka psychiatryczna wymaga zdecydowanego dofinansowania

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2017 13:59

Należałoby zreformować cały system opieki psychiatrycznej, ale to się niestety nie może udać bez zapewnienia odpowiedniego finansowania - mówi prof. Agata Szulc, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Prezes PTP: opieka psychiatryczna wymaga zdecydowanego dofinansowania
Reforma, o której mówi się od lat zakłada odejście od obecnego modelu w kierunku psychiatrii środowiskowej. FOT. Shuttersrock

Aktualnie system opiera się na dużych szpitalach psychiatrycznych, które zapewniają ciągłą, podstawową opiekę i nie musi się to łączyć z koniecznością hospitalizacji.

Podobnie szpitale spełniają rolę w leczeniu stanów przewlekłych, w przypadkach w których pacjenci nie mają możliwości uzyskania pomocy w poradni czy w oddziale dziennym.

Jak wyjaśnia prezes PTP, reforma, o której mówi się od lat zakłada odejście od tego modelu w kierunku psychiatrii środowiskowej, to znaczy stworzenia sieci centrów zdrowia psychicznego, oferujących zarówno pomoc ambulatoryjną, jak i oddziały dzienne, zespół leczenia środowiskowego, pomoc kryzysową i w razie potrzeby dostęp do łóżek stacjonarnych.

Centra takie obejmowałyby swoją opieką obszar zamieszkały przez ok. 50-150 tys. mieszkańców. Szpitale psychiatryczne w tej sytuacji mogłyby zmniejszyć liczbę łóżek, zmienić ich profil (np. zająć się leczeniem bardziej wyspecjalizowanym) specjalizować się w psychiatrii sądowej lub też ukierunkować się na opiekę o charakterze przewlekłym.

Powoli pewne zmiany zachodzą, ale niestety opieka psychiatryczna w tej chwili już wymaga zdecydowanego dofinansowania, a wprowadzenie zmian bez dodatkowych pieniędzy niestety nie może się udać - ocenia prof. Agata Szulc. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum