Prezes NRL o planowanym szpitalu tymczasowym: coś mi się tutaj nie zgadza

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 20 października 2020 10:54

W szpitalu ma być 50 respiratorów, a zarazem mają być tam lekko chorzy czy chorzy, u których objawy nie są tak nasilone. To się ze sobą wyklucza - wskazywał 19 października w "Faktach po Faktach" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej profesor Andrzej Matyja. Odniósł się do informacji o powstającym tymczasowym szpitalu na Stadionie Narodowym, przeznaczonym dla chorych na COVID-19.

Prezes NRL o planowanym szpitalu tymczasowym: coś mi się tutaj nie zgadza
Na zdj. prof. Andrzej Matyja FOT. PTWP

Odpowiedzialny za powstanie i działanie szpitala będzie dr Artur Zaczyński, lekarz neurochirurg i z-ca dyrektora ds. medycznych warszawskiego szpitala MSWiA, który mówił, że w powstającym szpitalu mają być leczeni chorzy z lekkim przebiegiem COVID-19. Przekonywał również, że w tej chwili wydolność systemu ochrony zdrowia jest nadal stabilna.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej profesor Andrzej Matyja mówił "Faktach po Faktach" w TVN24 o powstającym szpitalu i słowach Zaczyńskiego na ten temat. - Ja nie jestem takim optymistą [...] Coś mi się tutaj nie zgadza. Polski system ochrony zdrowia już nie jest stabilny, więc ja nie widzę tej stabilności, którą pan doktor nam tutaj przedstawił - ocenił.

- Wykluczają mi się dwie rzeczy - przyznał. Zwrócił uwagę, że w szpitalu ma być "50 respiratorów, a zarazem mają być tam lekko chorzy czy chorzy, u których te objawy nie są tak nasilone. To się ze sobą jakby wyklucza - podkreślił gość "Faktów po Faktach".

- Jeżeli ma być 50 respiratorów, to - szybciutko policzyłem - w jednym dniu musi być zatrudnionych około pięciu, sześciu anestezjologów - zaznaczył profesor Matyja. Jego zdaniem "to jest po prostu niemożliwe do zrealizowania". - Jeszcze słyszymy, że podobne szpitale mają powstać w każdym województwie. Łatwo wybudować, łatwo wstawić respirator, tylko nie da się obsługiwać [respiratorów - przyp. red.] przez ludzi do tego nieprzygotowanych - argumentował.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej przyznał, że "nie jest optymistą, że to wszystko tak będzie ładnie i prosto wyglądać".

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum