×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes KRDL: diagności laboratoryjni liczą na dobrą współpracę z ministrem Szumowskim

Autor: KIDL/Rynek Zdrowia10 stycznia 2018 12:58

Miałam okazję spotkać się z prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Już wtedy docenił pracę i rolę diagnostów laboratoryjnych - mówi prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz, która optymistycznie ocenia zmianę na stanowisku ministra zdrowia.

Prezes KRDL: diagności laboratoryjni liczą na dobrą współpracę z ministrem Szumowskim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes KRDL przypomina, że podczas spotkania Szumowski podkreślał znaczenie wykształcenia medycznego diagnostów laboratoryjnych we współpracy z lekarzami w opiece nad pacjentami.

- Liczymy na dobrą współpracę z nowym ministrem zdrowia. Kluczowe jest dla nas przyspieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Ważne jest również, aby Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w końcu wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań - wymieniała prezes Puacz.

Diagności laboratoryjni chcieliby również, żeby informacje płynące z badań laboratoryjnych były w pełni wykorzystywane.

- Chodzi o to, aby lekarze POZ byli zobowiązani do badań profilaktycznych, a następnie rozliczani z puli badań, które zlecają pacjentom. Tylko dzięki temu uda się wcześniej wykryć część chorób, a tym samym państwo będzie przeznaczać mniej pieniędzy na leczenie - wyjaśnia prezes Elżbieta Puacz.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze