×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prezes KRDL apeluje do diagnostów, by m.in. zrezygnowali ze stacjonarnych kursów i szkoleń

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 09 marca 2020 18:10

W związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zaapelowała w poniedziałek do diagnostów m.in. o to, by w najbliższym czasie nie uczestniczyli w stacjonarnych kursach i szkoleniach.

Prezes KRDL apeluje do diagnostów, by m.in. zrezygnowali ze stacjonarnych kursów i szkoleń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wystosowała apel w związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski wirusa SARS-CoV-2 i wzrostem zagrożenia epidemiologicznego wystąpieniem COVID-19. W poniedziałek MZ poinformowało o 17 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce.

Niewiadomska zwróciła się do diagnostów laboratoryjnych pracujących we wszystkich typach medycznych laboratoriów. Zaapelowała o ścisłe przestrzeganie procedur epidemiologiczno- sanitarnych w szczególności rekomendacji oraz zaleceń Konsultantów Krajowych i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących zagrożenia epidemiologicznego na wszystkich stanowiskach pracy w medycznych laboratoriach diagnostycznych.

Zwróciła się też o bieżące zapoznawanie się z komunikatami publikowanymi przez GIS, Ministerstwo Zdrowia oraz Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych dostępnych na stronach internetowych. Zarekomendowała też aktualizację wiedzy o wykazie laboratoriów wykonujących całodobowo badania w kierunku SARS-CoV-2 w poszczególnych województwach.

Prezes KRDL zwróciła się również o nieuczestniczenie w najbliższym czasie w stacjonarnych formach: kursów, posiedzeń szkoleniowych, konferencji i spotkań kierowanych do kadr medycznych. Wskazała, że udział w kursach i innych formach kształcenia diagnostów laboratoryjnych powinien odbywać się wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w stolicy oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum