Prezes KIDL: ustawa o POZ nie wprowadza żadnych zmian

Autor: Rynek Zdrowia • • 22 października 2017 15:30

W tej chwili w POZ nie ma wyodrębnionej puli środków finansowych na badania laboratoryjne. MZ zapowiada, że obecnie nie ma możliwości, żeby to zmienić. - Dlatego zaproponowana przez resort ustawa o POZ nie wprowadza żadnych zmian - ocenia Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Prezes KIDL: ustawa o POZ nie wprowadza żadnych zmian
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarze POZ niechętnie zlecają badania diagnostyczne. Bo są one finansowane w ramach ogólnego budżetu przeznaczanego na POZ. Potwierdza to krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli o dostępności i finansowaniu diagnostyki laboratoryjnej, który został opublikowany w sierpniu br.

NIK przekonuje, że w Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Najwięcej badań laboratoryjnych wykonywano w ramach leczenia szpitalnego. Stanowiły one 85 proc. spośród wszystkich sprawozdawanych do NFZ, co świadczy o wykorzystywaniu badań diagnostyki laboratoryjnej przede wszystkim w medycynie naprawczej.

W podstawowej opiece zdrowotnej największy udział miały badania biochemiczne i immunochemiczne (prawie 70 proc.), a najmniejszy udział badania mikrobiologiczne (1,2 proc.) i badania kału (0,9 proc.). W ustawie o POZ Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło wniosków wynikających z raportu NIK.

Odrębne finansowanie i coroczna profilaktyka
Samorząd zawodowy o problemie informował Ministerstwo Zdrowia od wielu lat. Diagności laboratoryjni domagają się systemowych zmian, by prawidłowo wykorzystać wiedze płynącą z badań laboratoryjnych w profilaktyce, diagnozie i opiece nad pacjentem. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich, jeśli chodzi o wydatki przeznaczane na badania laboratoryjne.

 - Problem trzeba rozwiązać wyodrębniając specjalną pulę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na badania diagnostyczne, a także określić profile badań profilaktycznych wykonywanych każdemu pacjentowi corocznie, uwzględniającego jego płeć, wiek, schorzenia towarzyszące czy tez grupę ryzyka zaistnienia choroby. Dzięki temu wcześniej będziemy mogli zapobiegać rozwojowi chorób i ewentualnym powikłaniom. Z raportu NIK wynika, że badania laboratoryjne tylko w znikomym stopniu wykorzystywane są w medycynie profilaktycznej - tłumaczy prezes KIDL.

W Sejmie wiceminister Zbigniew Król powiedział, że w tej chwili nie ma możliwości, żeby wyodrębnić specjalną pulę środków, które zostaną przeznaczone tylko na badania diagnostyczne. Dlatego prezes KIDL Elżbieta Puacz uważa, że zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia ustawa o POZ nie wprowadza żadnych zmian.

- Ta ustawa nic nie zmienia. Nadal lekarz nie będzie miał obowiązku robienia corocznych badań profilaktycznych. Nie będzie też rozliczany z tego, ile badań diagnostycznych zlecił. A tylko w taki sposób możemy ocenić jakość opieki nad pacjentem. Brak odrębnego finansowania badań laboratoryjnych nie przynosi oszczędności dla budżetu państwa, ale tylko pozorne oszczędności w POZ, gdyż mamy więcej pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitali już z zaawansowaną postacią choroby - ocenia Elżbieta Puacz.

Sprzeciw środowiska
Koszty terapii wczesnej choroby są dużo niższe niż terapii w jej stadium zaawansowanego.

Elżbiety Puacz nie dziwi fakt, że ustawa nikogo nie zadowala. Przeciwko projektowi są zarówno lekarze z Naczelnej Izby Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego, a także Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Ustawa powstała bez współpracy środowiska. - Diagności laboratoryjni również nie zostali zaproszenie do rozmów - tłumaczy prezes Puacz.

Czego zabrakło w projekcie ustawy o POZ?

-zapewnienia dostępu do badań diagnostyki laboratoryjnej
-określenia profili obowiązkowych badań profilaktycznych
-uregulowania zasad współpracy diagnosty laboratoryjnego z zespołem POZ
-nie zapewniono odrębnego finansowania badań laboratoryjnych
-nie wprowadzono wyceny poszczególnych badań laboratoryjnych
-nie ma rejestru badań laboratoryjnych
-nie ma zapisu, że badania diagnostyczne musi być wykonywane w najbliższym laboratorium diagnostycznym zapewniającym prawidłowy czasu warunki transportu od chwili pobrania do wykonania badania

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum