Prestiżowa nagroda dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2010 16:11

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego został doceniony przez Amerykanów. Zdobył nagrodę główną w kategorii ochrona zdrowia, w konkursie The Computerworld Honors Program, który rozstrzygnięto w Waszyngtonie. To nagroda za stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Telerehabilitacji Słuchowej.

Prestiżowa nagroda dla Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Wielcy ludzie w kapitule
Computerworld Honors jest najstarszym konkursem międzynarodowym wyróżniającym osoby i organizacje  wykorzystujące technologie informatyczne dla dobra społeczeństwa. Pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w 1988 r. O tym kogo nagrodzić decyduje komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele wielkich firm informatycznych. Jest wśród nich William (Billy) Gates.

Polski Instytut konkurował ze znamienitymi placówkam z całego świata m.in. z Kimberly-Clark Corporation czy Singapore General Hospital.

– Życzę każdemu, żeby przeżył odebranie tej nagrody w Waszyngtonie – przyznał prof. Skarżyński.

Po co ta sieć?
Sieć Telerehabilitacji Słuchowej ma bardzo istotne znaczenie jeżeli chodzi o korzyści dla pacjenta po wszczepieniu implantu ślimakowego. To właśnie od długofalowej, dobrej opieki i rehabilitacji zależy to czy pacjent odniesie odpowiednie korzyści z zabiegu. Bardzo ważny po wszczepieniu implantu jest dobór parametrów stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego do potrzeb pacjenta, dokonywany zgodnie  z opracowaną w Instytucie metodą . Istotne jest też zapewnienie rehabilitacji logopedycznej czy wielu konsultacji psychologicznych i pedagogicznych pacjentowi.

Konsultacje i badania pacjentów z wszepionym implantem, które wchodzą w skład rehabilitacji  słuchowej odbywają się w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy. Pacjent musi przejść od trzech do dwunastu razy w roku taką konsultację. Wielu chorych musiałoby przyjeżdżać na badanie z odległych części Polski, a trzeba zaznaczyć, że pacjenci to bardzo często małe dzieci, które źle znoszą wielogodzinną podróż.

Rehabilitacja w sieci
Z pomocą przyszła technika oraz zaangażowanie prof. Skarżyńskiego. Stworzono sieć telerehabiliatcji, która umożliwia konsultację pacjenta blisko jego miejsca zamieszkania. Za pomocą połączenia internetowego z Instytutem pacjent ma dopasowywany implant ślimakowy, możliwa jest również konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie badań. Inżynier kliniczny nie ruszając się ze swego gabinetu w Miedzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy może przejąć kontrolę nad zdalnym komputerem i przprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum