Premier: szybsze otwarcie kin i teatrów, dodatek covidowy 5 tys. zł i szczepienia nastolatków

Autor: Marzena Sygut • Źródło: Rynek Zdrowia12 maja 2021 14:00

- O osiem dni przyspieszamy otwarcie ośrodków kultury, zakładamy szczepienie młodzieży w wieku 16, 17 lat. Podjęliśmy też decyzję o jednorazowym wypłaceniu dodatku covidowego dla personelu niemedycznego - poinformował premier.

Premier: szybsze otwarcie kin i teatrów, dodatek covidowy 5 tys. zł i szczepienia nastolatków
Premier Morawiecki: ośrodki kultury szybciej o osiem dni powrócą do normalnego trybu pracy, Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Premier Morawiecki: udało się domknąć proces konsultacji Planu dla Chorób Rzadkich. Już wkrótce będziemy mieli przyjęcie wszystkich dokumentów 
  • Zapadła decyzja o przyspieszeniu o osiem dni odmrażania ośrodków kultury i o jeden dzień ośrodków sportu i klubów fitness
  • Rozważane jest podjęcie jeszcze w tym tygodniu decyzji w sprawie szczepienia nastolatków w wieku 16, 17 lat
  • Podjęto decyzję o jednorazowej wypłacie dodatku covidowego dla salowych, noszowych, kierowców. Otrzymają po 5 tys. zł

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej transmitowanej z Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka", gdzie w środę (12 maja) otwierano Centrum Chorób Rzadkich zaznaczył, że zostały podjęte decyzje dotyczące dodatkowego finansowania dla chorób rzadkich.

- Wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zdecydowaliśmy, że będą też odpowiednie procedury po to, żeby móc pomagać dzieciom, cierpiącym na choroby rzadkie i ultrarzadkie - podkreślił premier Morawiecki.

Zaznaczył też, że chciałby podziękować wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy leczą w CZD choroby rzadkie. - Cieszę się, że proces konsultacji Planu dla Chorób Rzadkich udało się domknąć. To jest zasługa ministra Niedzielskiego. Już wkrótce będziemy mieli przyjęcie wszystkich dokumentów  - zaznaczył premier.

Będą decyzje w sprawie szczepienia młodzieży 

Premier przypomniał również, że ważną częścią walki z Covid- 19 jest dostępność szczepionki przeciwko Covid-19. Chcemy żeby ta powszechność była największa.

- Na Radzie UE byłem jedną z osób, która apelowała o uwolnienie szczepionek, żeby można było szczepić jak najszerzej. Chcemy już jak najszybciej umożliwić szczepienia dla tej młodszej naszej populacji – mówił premier.

Zaznaczył, że im większa cześć populacji jest zaszczepiona, tym szybciej osiągniemy odporność zbiorową i będziemy mogli spojrzeć w przyszłość z optymizmem.

Przyspieszamy odmrażanie gospodarki - o osiem dni

- Zdecydowaliśmy z ministrem i Radą Medyczną dokonać korekt związanych z planem na maj, który obecnie obowiązuje. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na dzień 21 maja. Chodzi o to, żeby w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać. Zdecydowaliśmy też o jeden dzień, na 28 maja z dnia 29 maja przyspieszyć otwarcie branży sportowej, kluby fitness będą mogły w reżimie sanitarnym być uruchamiane - wyjaśnił.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o ostrożne korzystanie z tego powrotu do normalności. - Dane z ostatnich dni pokazuję, że ten wirus cały czas jest groźny. Krzywa osób zaszczepionych rośnie, krzywa zakażeń spada ale widać cały czas jak groźny jest ten wirus. Myśląc o jesieni, chcę zaapelować żeby aby uniknąć jesiennej fali zachorowań szczepienia muszą iść jak najszybciej - podkreślił premier Morawiecki.

Dodał: Czynię starania o dostawy szczepionek, ale musi być też wola osób do szczepienia się. Gorąco zachęcam do zapisywania się na szczepienia, to jest jedyne główne remedium do powrotu do normalności.

Pięć tysięcy złotych w czerwcu dla personelu niemedycznego 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że została podjęta również decyzja o wsparciu finansowym dla części personelu niemedycznego. - Chodzi tu o panie salowe, noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego i wszystkich którzy mają przepracowane conajmniej 21 dni w obszarze covidowym. Im wszystkim zostanie przekazany jednorazowy dodatek w wysokości 5 tys. zł. Niech to będzie ważny ukłon w stronę tego personelu - wyjaśnił premier Morawiecki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum