Premier potwierdza: Czesi i Słowacy chorujący na Covid-19 zostaną przyjęci do polskich szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 17:09

Nie tylko Słowacji, ale także Czechom mogą posłużyć powstałe w Polsce szpitale tymczasowe, ponieważ obecnie w naszych szpitalach covidowych zajęte jest około 50 proc. łóżek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier potwierdza: Czesi i Słowacy chorujący na Covid-19 zostaną przyjęci do polskich szpitali
Czesi i Słowacy z Covid-19 mogą zostać przyjęci do polskich szpitali. Fot. PTWP

Szef rządu został zapytany na czwartkowej (18 lutego) konferencji w Katowicach o to, jakiej pomocy w walce z koronawirusem Polska udzieli Słowacji.

O takiej pomocy napisał na Twitterze w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Martin Klus. Stwierdził, że Polska zgodziła się przyjąć na oddziały covidowe z respiratorami 200 obywateli tego kraju.

- Pan premier (Słowacji) Igor Matovicz bardzo dziękował mi za już dostarczoną pomoc, za to, że nasze służby medyczne na zasadzie wolontariatu zostały wykorzystane w różnych procesach medycznych, testowych na Słowacji - powiedział Morawiecki.

Przekazał, że naszym południowym sąsiadom - nie tylko Słowacji, ale także Czechom - mogą posłużyć powstałe w Polsce szpitale tymczasowe, ponieważ obecnie w naszych szpitalach covidowych zajęte jest około 50 proc. łóżek.

- Tymczasem premier Republiki Czeskiej mówi mi, że u niego nie ma już wolnych łóżek, więc zaoferowałem pomoc tutaj, na południu Polski. We Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie dla naszych czeskich i słowackich sąsiadów taką pomoc będziemy mogli zaoferować. Czekam na sygnał z tamtej strony, czy oni rzeczywiście o taką pomoc poproszą - oświadczył premier.

- Taka gotowość po naszej stronie jest. Jesteśmy solidarni z nimi w tej biedzie, w tej potrzebie, bo u nich sytuacja pandemiczna jest, niestety, dwa, trzy razy gorsza niż w Polsce - dodał.

Autorki: Aleksandra Rebelińska, Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum