Premier i minister zdrowia o tym, czy panujemy nad epidemią

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 14:01

Na jakim etapie pandemii jesteśmy i czy można powiedzieć, że nad nią panujemy? Takie pytanie padło podczas wspólnej konferencji Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego w czwartek (4 lutego) w Kielcach. - Patrzymy na kilka parametrów jednocześnie - mówił premier.

Premier i minister zdrowia o tym, czy panujemy nad epidemią
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Żeby mieć jak najbardziej pewne wyobrażenie dotyczące zagrożeń, patrzymy na kilka parametrów jednocześnie. Bierzemy pod uwagę liczbę zakażeń, ilość przeprowadzanych testów, liczbę zgonów, liczbę dostępnych łóżek covidowych, respiratorowych. Oprócz tego ważne jest także tempo dostaw szczepionek, ponieważ od tego zależy, kiedy wreszcie pojawi się odporność zbiorowa. I w końcu  bierzemy także pod uwagę sytuację międzynarodową - mówił premier Mateusz Morawiecki, opisując kryteria, które wpływają m.in. na ogłaszanie obostrzeń. 

Morawiecki podkreślał że "dzień w dzień" trwają dyskutuje z doradcami, ekspertami, na jakim etapie pandemii jesteśmy. - Wydaje się, że dzisiaj w Europie jesteśmy w trakcie trzeciej fali. W Polsce przebiega ona nieco łagodniej niż u naszych sąsiadów czy znacznie łagodniej niż w Portugalii, Wlk. Brytanii czy Hiszpanii. Ale nie można zasypywać gruszek w popiele - mówił premier.

Zaapelował do Polaków, aby "jeszcze trochę wytrzymać". 

Minister zdrowia Adam Niedzielski także tłumaczył, że pojęcie kontroli nad pandemią zależy od punktu widzenia. Wymienił - według niego - trzy najważniejsze. 

- ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) wskazało parametr, który mówi, że pandemia jest pod kontrolą, kiedy liczba dziennych przypadków spada poniżej 20 na milion, co w Polskich realiach oznaczałoby, że mamy 800 przypadków dziennie. To pozwalałoby skutecznie izolować poszczególne ogniska w ramach dochodzeń epidemiologicznych - tłumaczył szef resortu zdrowia. - Jesteśmy więc jeszcze dalecy od stabilnej sytuacji - ocenił. 

Niedzielski wyjaśniał, że na kwestie pandemii można również spojrzeć od strony wydolności, stabilności systemu opieki zdrowotnej. - I tutaj sytuację mamy dobrą. Mamy bufor bezpieczeństwa jeśli chodzi o liczbę łóżek covidowych czy respiratorów - mówił. 

Niedzielski tłumaczył, że trzeci kryterium jest kwestia porównania naszej sytuacji epidemicznej z tym, co się dzieje poza granicami Polski. - Mamy stosunkowo niedużo zakażeń, ale wysoką liczbę zgonów, dziś 444. To jest niepokojące - podsumował. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze