Premier: dostosowujemy szpitale do zwiększonej liczby zachorowań z powodu koronawirusa

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2020 14:55

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w każdym z województw przeznaczona zostanie jednostka szpitalna dedykowana na leczenie dla osób z koronawirusem. - To na wypadek, gdyby przypadków osób chorych było znacząco więcej - niestety nie możemy tego wykluczyć - powiedział w poniedziałek (16 marca) premier Mateusz Morawiecki.

Fot. Twitter/Krystian Maj/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier zaznaczył, że choroba COVID-19 dla ogromnej większości populacji jest możliwa do przechorowania w domu, ale w województwach potrzebne jest tworzenie rezerwy na wypadek szybkiego przyrostu liczby osób starszych wymagających hospitalizacji.

- Statystyki wobec osób starszych są najbardziej niepokojące, najbardziej brutalne. Dlatego chcemy zapewnić dostępność łóżek w oddziałach zakaźnych na wypadek gwałtownego przyrostu przypadków osób chorych na koronawirusa - podkreślał podczas konferencji w KPRM po spotkaniu zespołu. Dodał, że rząd obserwuje, co dzieje się w innych krajach i "podchodzi do tego z pokorą".

- Musimy dostosowywać infrastrukturę służby zdrowia do potrzeb większej liczby zachorowań - mówił premier.

Jak wcześniej, także w poniedziałek, wyjaśniał minister zdrowia Łukasz Szumowski, w kraju tworzona jest sieć jednoimiennych szpitali zakaźnych, po ich przekształceniu ze szpitali wieloprofilowych. Dla nich zostały stworzone szczególne procedury finansowania świadczeń.

- W momencie uruchomienia dodatku za gotowość, szpital otrzymuje miesięcznie 1,5 mln zł dodatkowo do ryczałtu, jeszcze bez pacjentów. Jednocześnie za każdego pacjenta chorego NFZ będzie płacił zgodnie z decyzją Funduszu 460 zł, co miesięcznie daje kwotę powyżej 6 mln zł dla szpitala zakaźnego jednoimiennego - wyliczał Szumowski, podając przykład  Szpitala Wojewódzkiego im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży, który ma ok. 430 łóżek.

Podkreślił, że "musimy mieć te szpitale (19 zakaźnych - red.) działające - z załogą, ze sprzętem".

- W momencie, gdy potrzebny będzie dodatkowy sprzęt czy zakupy, również te szpitale będą w Polsce teraz w pierwszej kolejności na liście do finansowania - powiedział.

Podkreślił ponadto, że sieć szpitali zakaźnych jednoimiennych "może się dalej rozszerzać".

- Możemy kolejne szpitale włączać do sieci szpitali zakaźnych jednoimiennych. Po to, żeby wszyscy pacjenci, którzy naprawdę będą mieli chorobę i stan wymagający hospitalizacji, mieli gdzie się leczyć - powiedział minister.

W Polsce od 4 marca, czyli od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku choroby COVID-19, zdiagnozowano 150 zakażeń koronawirusem. W trzech przypadkach choroba zakończyła się śmiercią.

Dynamika rozprzestrzeniania choroby rośnie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrową liczbę osób zakażonych koronawirusem, a w poniedziałek  (16 marca) objętych kwarantanną domową może być już kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jak przekazał premier podczas poniedziałkowej konferencji (ok. godz. 14.00), wg aktualnych wówczas danych 25 tys. obywateli polskich objętych jest nadzorem epidemicznym, 8 tys. osób przebywa w kwarantannie.

- Widać wyraźnie że Polacy stosują się zdyscyplinowanie do tych procedur. Jedynie do 8-9 osób można mieć zastrzeżenia, że nie było ich w domu podczas kontroli przez funkcjonariusza - mówił premier.

Podkreślił, że wypełnianie reguł kwarantanny, "to jest nasz podstawowy obowiązek". - Trzymajmy się reguł wyznaczonych przez GIS. To są też reguły, które przez WHO są uznane jako te, które mogą najszybciej przyczynić się do zatrzymania wirusa - dodał.

Premier dziękował też wszystkim pracownikom służb medycznych. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko co możliwe, żeby dostarczyć im materiały ochronne i chciałby, "żeby tych materiałów było aż nadto w następnych dniach". - Teraz cały czas działamy w zasadzie przy niedoborze tych ochronnych materiałów - przyznał premier.

 PAP - Grzegorz Bruszewski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum