Prawie 90 tys. podpisów w odzewie na #zostańzemną - akcję neonatolog pediatry Panidoktor

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 12:20

W czwartek (26 marca) wieczorem w mediach społecznościowych ruszyła akcja  #zostańzemną. Inicjatorką jest dr Małgorzata Stefańska, pediatra i neonatolog, kierownik kliniki neonatologii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Celem akcji jest umożliwienie rodzicom pobytu w szpitalach razem z dzieckiem zakażonym koronawirusem.

Inicjatorką akcji #zostańzemną jest dr Małgorzata Stefańska, pediatra i neonatolog. Fot. profil Panidoktor/Facebook

Jej inicjatywa jest reakcją na zakaz przebywania rodziców w szpitalach wspólnie z chorym na COVID-19 dzieckiem po wprowadzeniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii (20 marca).

We wpisie na profilu Panidoktor na Facebook czytamy: "(…) jako pediatra neonatolog nie wyobrażam sobie, jak to praktycznie miałoby wyglądać dla personelu, który pracuje na oddziałach pediatrycznych. A także dlatego, że jako racjonalnie myślący człowiek zakładam, że jeżeli dziecko jest zakażone SARS CoV-2, to jego rodzic z dużym prawdopodobieństwem również (i na odwrót)''.

Jak wyjaśnia w dalszych słowach: "Pediatrzy, neonatolodzy, różne stowarzyszenia i fundacje, my wszyscy staramy się coś z tym zrobić. Dzisiaj otrzymaliśmy pismo od Rzecznika Praw Pacjenta, które w praktyce niezbyt wiele zmienia. Rzecznik zaleca izolację dzieci zakażonych koronawirusem, a w przypadku dzieci zdrowych podkreśla, że to wiek i dojrzałość emocjonalna danego dziecka mają kluczowe znaczenie. Zaznacza, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, ale na dzień dzisiejszy, to dyrektor szpitala ma głos decydujący w tej sprawie".

I dodaje: "Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może czuć hospitalizowane dziecko odizolowane od rodziców, a szczególnie to młodsze, któremu trudno zrozumieć powody tej nieludzkiej decyzji. Co czuje dziecko, podłączone do respiratora, które nie widzi swojej Mamy lub Taty. Wiem, za to co czuje jego matka".

Ekspertka podkreśla również, że: "z punktu widzenia zakaźności w przypadku dzieci zarażonych SARS CoV-2  jeżeli to rodzic będzie karmił, uspokajał, czytał, mył i robił wszystkie inne czynności pielęgnacyjne przy dziecku, znacznie rzadziej będzie pojawiał się przy nim personel medyczny, który pracuje w systemie zmianowym i ma większe szanse na przeniesienie wirusa dalej, niż opiekun, który przebywa z nim 24 godziny na dobę".

Dlatego dr Stefańska zachęca do przyłączenia się do akcji #zostańzemną i podpisywania petycji do ministra zdrowia.

Akcję podchwyciła w piątek, 27 marca Dorota Mirska, dziennikarka, prywatnie żona aktora Rafała Królikowskiego, która swoim profilu na Fb zachęca: "Podpisujcie! pozostawienie dziecka w szpitalu w tak dramatycznych okolicznościach to niewyobrażalna trauma dla malca i rodziców! Dobrze pamiętam kiedy na zakaźnym chcieli mnie rozdzielić z malutkim synkiem - nie dałam się wyrzucić. Z etykietką matki wariatki: zostałam''

W sobotę, 28 marca o godz. 12.00 pod petycją było już 88 246 podpisało. 

Link do petycji #zostańzemną

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum