Pracownie mammograficzne pod kontrolą: opublikowano audyt za 2012 rok

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2013 14:31

Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który zajmuje się m.in. kontrolą jakości zdjęć mammograficznych, opublikował wyniku audytu klinicznego 310 ośrodków realizujących ten program w 2012 roku.

Pracownie mammograficzne pod kontrolą: opublikowano audyt za 2012 rok

Okazuje się, że aparatura pracowni mammograficznych robi coraz lepsze jakościowo zdjęcia piersi. Coraz więcej szpitali zastępuje też aparaty analogowe cyfrowymi - to najważniejsze konkluzja z najnowszego raportu.

Kontrolą objęto 230 ośrodków wykonujących zdjęcia metodą analogową i 80 robiących je cyfrowo. W tej pierwszej grupie najwięcej punktów zdobył Szpital Morski im. PCK w Gdyni, uzyskując 171,5 p. na 179 możliwych (średnia dla tej kategorii ośrodków to 150,4 punktu). Rankingową tabelę zamyka ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim z punktacją 106,7.

Jeśli chodzi o wyniki audytu dla ośrodków wykonujących mammografię metodą cyfrową, to najwięcej punktów - 112,7 - uzyskał Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu.

Eksperci analizowali pracę ośrodków wykonujących badania w programie profilaktyki raka piersi dla kobiet w wieku 50–69 lat. W 2012 r. w ramach programu zbadało się przeszło 1,116 mln kobiet.

- O niebo lepsze wyniki zanotowaliśmy w 2012. Należy też pamiętać, że jest to jedyna dziedzina diagnostyki radiologicznej, która jest regularnie kontrolowana przez zewnętrznych audytorów, w tym przez fizyków medycznych - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl dr Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Wyniki audytu: obok tekstu, pliki w formacie pdf - do pobrania oraz na stronie COK: www.profilaktykaraka.coi.waw.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum