Pracownicy tkwią w kolejkach do lekarza. Medycyna pracy w zapaści

Autor: oprac. SzB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia15 września 2022 16:42

Pracodawcy alarmują, że pracownicy na wizytę u lekarza medycyny pracy czekają tygodniami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak tych specjalistów.

Pracownicy tkwią w kolejkach do lekarza. Medycyna pracy w zapaści
Pracownicy tkwią w kolejkach do lekarza. Medycyna pracy w zapaści Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • - Będzie ubywało specjalistów, gdy przybędzie chętnych do badań, nie będzie komu ich przeprowadzić - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" lekarz medycyny pracy z 50-letnim stażem.
  • Kiedy rząd odwoła stan zagrożenia epidemicznego, który poluzował przepisy obejmujące pracodawców z zakresie badań, to kolejki do lekarzy medycyny pracy się wydłużą 
  • Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan na łamach "DGP" apeluje do pracodawców, aby zawczasu sprawdzili, ilu pracowników będzie musiało wykonać badania lekarskie po ustaniu stanu zagrożenia epidemicznego 

Brakuje lekarzy medycyny pracy. "Będzie ubywało specjalistów"

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak lekarzy medycyny pracy. 

- Kadra lekarska jest coraz starsza, a młodych lekarzy jest jak na lekarstwo. Będzie ubywało specjalistów, gdy przybędzie chętnych do badań, nie będzie komu ich przeprowadzić - wyjaśnia, w rozmowie z "DGP", lekarz medycyny pracy z 50-letnim stażem. 

Pracodawcy też są zaniepokojeni całą tą sytuacją.

- W ekstremalnym przypadku niektóre podmioty czy fabryki mogą być wręcz zmuszone przerwać działalność, bo nie będą w stanie dopuścić do pracy większości swoich pracowników - dodaje - w rozmowie z dziennikiem - dr Marcin Wojewódka, ekspert Pracodawców RP.

Jeśli polski rząd odwoła stan zagrożenia epidemicznego, który poluzował przepisy obejmujące pracodawców z zakresie badań, to kolejki do lekarzy medycyny pracy z pewnością się wydłużą. 

Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" apeluje więc do pracodawców, aby zawczasu sprawdzili, ilu pracowników będzie musiało wykonać badania po ustaniu obowiązującego w naszym kraju stanu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum