Gazeta Krakowska, AS/Rynek Zdrowia | 18-03-2009 14:49

Pozostawili chustę w brzuchu pacjentki, ale wykryło ją badanie rentgenowskie

Lekarz w Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie podczas cesarskiego cięcia zaszył w brzuchu pacjentki chustę chirurgiczną. Z obcym ciałem w jamie brzusznej kobieta spędziła na szczęście tylko dwa dni. Chustę wykryto w badaniu rentgenowskim.

Piotr Marszał - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, po przeanalizowaniu incydentu stwierdził, że winna jest instrumentariuszka, która nie dokładnie przeliczyła zużyty materiał. Jej zadaniem przed i po zabiegu jest skrupulatne liczenie całego sprzętu i materiału operacyjnego. Instrumentariuszka na wniosek ordynatora oddziału została ukarana naganą z wpisaniem do akt.

Piotr Marszał wyjaśniając, jak doszło do zdarzenia mówi, że u pacjentki przeprowadzany był skomplikowany, drugi już zabieg cesarskiego cięcia. U pacjentki, po pierwszej cesarce pojawiły się liczne zrosty ropne.

Operacja trwała kilka godzin, pacjentka krwawiła. Podczas zabiegu wykorzystano w efekcie kilkanaście chust, które nasiąknięte krwią stają się niewidoczne. Do obowiązków instrumentariuszki jednak należało policzenie wszystkich chust, tamponów, narzędzi.

Następnego dnia pacjentka skarżyła się na bóle w jamie brzusznej. Podczas zleconego badania rentgenowskiego zauważono nitkę chusty. Na drugi dzień po zabiegu ginekolodzy ponownie otworzyli zaszytą ranę i rzeczywiście znaleźli zwiniętą chustę.

Piotr Marszał wyjaśnił portalowi rynekzdrowia.pl, że gdyby nie wtapialne nitki w chuście chirurgicznej, byłaby ona nie zauważalna i nie do wykrycia.

- Kiedyś w chuście były końcówki z metalowymi krążkami, dzisaj - mówi ordynator - zastąpiły je wtapialne nitki.

Pacjentka na szczęście czuje się dobrze. Została wypisana do domu i nie zamierza nikogo skarżyć. Był to pierwszy taki przypadek od dziesięciu lat na ginekologii w "Rydygierze". Miesięcznie odbywa się tam ponad sto porodów.