Poznański szpital jednoimienny też leczy chorych na COVID-19 remdesivirem i osoczem

Autor: TenPoznań/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2020 10:37

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem stosuje osocze ozdrowieńców oraz remdesivir - lek stosowany wcześniej m.in. w leczeniu choroby wywołanej przez wirusa Eboli.

Obecnie nie ma jednego skutecznego leku na COVID-19, a zastosowanie innych - zarejestrowanych w innych wskazaniach - jest w fazie badań klinicznych. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak przypomina  prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym SPZOZ w Poznaniu, obecnie nie ma jednego skutecznego leku na COVID-19. Lekarze stosują dostępne leki, które wykazują działanie anty-SARS-Cov-2. Najnowszy z nich to remdesivir, amerykański lek, który dotarł do lecznicy w miniony piątek, 8 maja. Takie postępowanie jest zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Remdesivir traktowany jest jako lek ostatniej szansy i podawany najciężej chorym na COVID-19, z ostrą niewydolnością oddechową. Pacjenci w lżejszym stanie leczeni są lekiem przeciwmalarycznym, arechinem. Preparat ten okazał się skuteczny w leczeniu wspomagającym w zakażeniach koronawirusem typu beta, takich jak SARS-CoV-2.

Chorzy otrzymują też osocze ozdrowieńców. Odpowiednio zabezpieczone osocze znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Remdesivir nie jest zarejestrowany w Polsce, o możliwości jego zastosowania w walce z koronawirusem zdecydowała Komisja Europejska, a w Polsce - takżekomisje bioetyczne. Wcześniej stosowany był w leczeniu gorączki krwotocznej Ebola i zakażeń koronawirusami typu SARS i MERS.

Lek wbudowuje się do kluczowego enzymu łańcucha RNA wirusa i dzięki temu stopuje jego namnażanie się. Leki podaje się przez 10 dni. Obecnie w poznańskim szpitalu takie leczenie będzie zastosowane wobec 3 chorych.

Więcej: tenpoznan.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum