Poznań: zabiegi tyreoplastyki pozwolą odzyskać głos

Autor: IAR/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 12:16

W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzany jest pierwszy w Polsce zabieg tyreoplastyki.

Poznań: zabiegi tyreoplastyki pozwolą odzyskać głos

Operację przeprowadzi prof. Felix DeJong, autor tej metody. Zabiegowi zostanie poddanych dwóch pacjentów, którzy mają zaburzenia głosu.

Zabieg jest stosowany u chorych, u których na przykład podczas operacji tarczycy doszło do uszkodzenia nerwu krtaniowego i pacjenci mają problemy z mówieniem.

Po tym zabiegu efekt jest natychmiastowy. Podczas operacji chory nie śpi, musi bowiem współpracować z lekarzem, by ten już podczas operacji mógł sprawdzić brzmienie głosu. Zabieg wykonuje się pod mikroskopem.

Tyreoplastyka to chirurgiczne leczenie dysfonii poprzez wykonywanie operacji w obrębie struktur szkieletu krtani. Koncepcja tego rodzaju zabiegów opiera się na założeniu, że fałd głosowy składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów: części chrzęstnej i części błoniastej, które stanowią integralną jednostkę czynnościową.

Część chrzęstną tworzy wyrostek głosowy chrząstki nalewkowatej, a część błoniasta jest rozpięta pomiędzy nim, a spoidłem przednim. Celem tego typu zabiegów operacyjnych, jest przemieszczenie fragmentu chrząstki tarczowatej i/lub rotacja chrząstki nalewkowatej, a wkonsekwencji przemieszczenie fałdów głosowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum