Poznań z unikatowym Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2019 16:56

W styczniu w Poznaniu oficjalnie otwarte zostanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Ma to być jedyne w Polsce miejsce posiadające tak szeroki wachlarz urządzeń rehabilitacyjnych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu; FOT. Materiały prasowe

Centrum mieści się w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Szpital zdobył ponad 18 mln zł unijnego dofinansowania na nowatorski projekt, który pomoże młodym ludziom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Z nowoczesnych form rehabilitacji skorzysta w ciągu trzech lat prawie 900 osób z całego województwa.

Centrum jest wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający stosowanie najnowocześniejszych metod w rehabilitacji zaburzeń chodu. Wykorzystywane są m.in.: kinezyterapia (gimnastyka lecznicza), ćwiczenia balansometryczne poprawiające równowagę i synergię ruchu, lokomat - pozwalający wytrenować prędkość, długość kroku oraz zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych. Są również bieżnie podwieszane, regulujące nacisk chodu, a także egzoszkielet do odtwarzania wzorca chodu.

W Centrum znajduje się m.in. nowoczesna sala rehabilitacyjna, pokój badań medycznych, pomieszczenia dla lekarzy, pedagogów i psychologów oraz miejsce w którym pacjenci mogą zrelaksować się i odpocząć.

"Wnętrza są przyjazne dla małych pacjentów, co wpływa na efektywność procesu rehabilitacji. Zostało ono zaprojektowane tak, aby spełniało wszystkie wymogi wobec osób niepełnosprawnych. Jest winda, podjazdy oraz funkcjonalne szatnie i toalety" - poinformował szpital.

Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji powstało dzięki realizacji przez szpital projektu rehabilitacji "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym w województwie wielkopolskim". Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia to blisko 19,3 mln zł, z czego poziom dofinansowania wyniósł prawie 18,3 mln zł.

Oficjalne otwarcie ze spodziewanym udziałem przedstawicieli władz centralnych i regionalnych nastąpi 7 stycznia.

Szpital podał, że każde dziecko może skorzystać z dwóch dwutygodniowych cyklów w ciągu roku i maksymalnie sześciu w trakcie całego projektu. Dla uczestników i ich opiekunów mieszkających ponad 30 km od szpitala projekt gwarantuje nocleg w hotelu oraz transport.

Projekt zakłada też szkolenia dla rodziców i opiekunów. Mają oni możliwość zwiększenia swojej wiedzy z zakresu mózgowego porażenia dziecięcego, prowadzenia rehabilitacji oraz zastosowania zaopatrzenia ortopedycznego.

Projekt obejmuje również organizowane dwa razy w roku kursy dla fizjoterapeutów, którzy na co dzień prowadzą terapię pacjentów objętych programem w miejscu ich zamieszkania. Szkolenia, oprócz wdrażania aktualnej wiedzy z zakresu rehabilitacji, będą stanowić podstawę do kontynuacji terapii z zakresu funkcji chodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum