Poznań: wszczepiono pacjentowi krtań, zrekonstruowaną z jego okostnej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 września 2013 09:58

W Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu wykonywane są różnego rodzaju autotransplantacje. Krtań z własnej łopatki, szpik z własnego szpiku, albo dłoń ze... stopy.

Poznań: wszczepiono pacjentowi krtań, zrekonstruowaną z jego okostnej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U 48-letniego pacjenta, u którego lekarze wykryli guz - chrzęstniaka, niedawno wszczepiono nową krtań, zrekonstruowaną z jego własnej okostnej.

Jak stwierdza wypowiadając się na łamach Gazety Wyborczek prof. Witold Szyfter, z Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala im. Heliodora Święcickiego, większą nadzieję na powodzenie, niż przeszczepy od dawców, dają autoprzeszczepy.

Lekarze z Poznania rekonstruują więc narządy - język, żuchwę, dno gardła, krtań - z uda chorego, jego łopatki, mięśni żebra. Dla wielu chorych to zabiegi ostatniego ratunku. Gdyby nie one, pozostałoby im tylko szukanie miejsca w hospicjum.

Tydzień temu poznańscy lekarze po raz pierwszy zastosowali w rekonstrukcji okostną, czyli włóknistą błonę ochraniająca kość. Ma olbrzymie zdolności plastyczne i regeneracyjne. Najpierw, co oczywiste, zdolności rekonstrukcyjne okostnej odkryli ortopedzi. Dwa lata temu laryngolodzy wpadli na pomysł, by odbudować z niej krtań zaatakowaną przez nowotwór.

W sumie lekarze z poznańskiej kliniki wykonali już ponad 200 zabiegów rekonstrukcyjnych.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze