Poznań: wszczepili nowoczesną protezę stawu kolanowego

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2012 17:28

Po raz pierwszy ortopedzi z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu wszczepili pacjentowi teleskopowo-rotacyjną protezę stawu, która działa niemal identycznie jak ludzkie kolano. Zabieg przeprowadził siedmioosobowy zespół pod kierownictwem Witolda Banachowskiego.

Nowe kolano dostał 46-letni pacjent, który od 2002 roku choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zniszczyła u niego wiązadła, uszkodziła część kości, pozostawiając nogę w przykurczu. Proteza standardowa nic by tu nie pomogła: po czasie obluzowałaby się i po prostu wyrwała.

Jedynym rozwiązaniem była proteza Enduro, którą stworzyła niemiecka firma Aesculap. Proteza ma w środku specjalny zawias i rotacyjno-teleskopowy mechanizm, dzięki którym kolano nie "ucieka" na boki, minimalizuje wstrząsy i zmniejsza ryzyko obluzowywania protezy. Część elementów wykonano ze stopu tytanowego i włókien węglowych.

Niemcy wszczepiają takie endoprotezy od 2 lat, w Polsce do tej pory pionierskie zabiegi przeprowadziły tylko dwa ośrodki: w Grudziądzu i w Łodzi.

Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum