Poznań: władze zapewniają o gotowości - oczekiwani goście z Chin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2020 17:14

Poznań jest przygotowany na ewentualny przypadek zarażenia nowym koronawirusem – zapewniły władze Poznania w komunikacie opublikowanym na stronie magistratu. W stałej gotowości są miejskie służby i szpitale, dodatkowe środki ostrożności podjęły też port lotniczy Ławica i MTP.

Fot. archiwum

W związku z potencjalnym zagrożeniem dotyczącym koronawirusa, dodatkowe środki ostrożności podjęła m.in. Grupa MTP, która organizuje Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma 2020.

Targi Budma 2020 rozpoczną się we wtorek. Swój udział w wydarzeniu początkowo deklarowało kilkadziesiąt chińskich firm. W piątek - jak podał Urząd Miasta Poznania - na liście wystawców zostało ich już tylko 17. "Nie ma jednak pewności, że dotrą do Poznania, ponieważ kolejni przewoźnicy odwołują loty z i do Chin" - wskazał magistrat.

Jak informowała PAP Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP, "w związku z informacjami dotyczącymi zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, śledzimy na bieżąco komunikaty udostępniane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i działamy zgodnie z procedurami. Jesteśmy też w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu i wykonujemy jej zalecenia".

Nawrot wskazała, że w trakcie rozpoczynających się we wtorek targów budowlanych, na terenie MTP będzie działał m.in. specjalny punkt medyczny. Jak tłumaczyła, jego personel będzie w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz szpitalem.

Ponadto, w toaletach na terenie MTP umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, a w pawilonach rozwieszono oficjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w języku polskim, angielskim i chińskim. Komunikat przypomina, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się do punktu opieki medycznej. W widocznym miejscu znajduje się też numer telefonu - mogą tam dzwonić osoby, które zauważyły coś niepokojącego. Tegoroczne targi Budma potrwają do piątku 7 lutego.

"Miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa z Chin. Współpracujemy ze służbami miejskimi, jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami, przedstawicielami lotniska i MTP" - podkreślił dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Witold Draber, cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie magistratu 

Jak dodał, "obecnie w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa, nie ma więc powodów do niepokoju. Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa".

Dodatkowe środki bezpieczeństwa wprowadził Port Lotniczy Poznań-Ławica, mimo iż lotnisko nie obsługuje bezpośrednich lotów z Chin.

- Ściśle współpracujemy z inspektorami sanitarnymi, służbami wojewódzkimi i miejskimi. Jesteśmy też w stałym kontakcie z dużymi lotniskami, na których lądują pasażerowie zmierzający do Poznania. Współpracujemy z lotniskiem Chopina w Warszawie i z dużymi hubami lotniczymi w Monachium, Frankfurcie i Kopenhadze - tłumaczył rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica Błażej Patryn.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w grudniu ub. roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach wirusa wykryto u ok. 14 tys. osób, z czego ponad 300 zmarło.

Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą. 

PAP - Anna Jowsa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum