Poznań: w szpitalu dzieci chcą być z mamą

Autor: Polska Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2009 16:49

W Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu rusza akcja "W szpitalu chcę być z mamą".

– Chcę, aby rodzice w godnych warunkach mogli towarzyszyć swoim dzieciom w czasie ich leczenia – mówi w rozmowie z Polską Głosem Wielkopolskim prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W tej chwili na 37 miejsc dla chorych dzieci w obu oddziałach kliniki onkohematologii istnieją tylko cztery izolatki. Rodzice przebywających w nich dzieci mają do swojej dyspozycji miejsce do wypoczynku i zaplecze sanitarne. Nie muszą spać na rozkładanej na podłodze karimacie ani na krzesłach, co jest codziennością na innych oddziałach dziecięcych w kraju. Inicjatywa Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci chce ten stan rzeczy zmienić.

Rozbudowa i przekształcenie istniejących już w placówce miejsc w pomieszczenia przyjazne dla pobytu rodziców może kosztować około 6 milionów złotych. Pieniądze pochodzić mają m.in. ze zbiórek charytatywnych. Najbliższą będzie koncert Arki Noego – 21 listopada o godz. 16.00 w Centrum Kongresowym UM przy ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Bilety kosztują 20 lub 30 zł.

Dzieci i ich rodzice przebywający w klinice mają już do swojej dyspozycji hostel dla części rodzin pacjentów z odległych od Poznania miejscowości.

Klinika wykonuje 30 transplantacji rocznie. Jest drugim, po Wrocławiu, ośrodkiem pod względem liczby przeszczepów. W ciągu roku hospitalizowanych jest tu około 3 tys. małych pacjentów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum