Poznań: w ramach akcji "Protetyk słuchu w Afryce" pomogą niesłyszącym dzieciom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2020 16:29

Czworo wolontariuszy wysyła do Kamerunu poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" w ramach akcji "Protetyk słuchu w Afryce". Specjaliści pomogą niesłyszącym dzieciom, uczniom szkoły założonej przez polską misjonarkę.

Poznań: w ramach akcji "Protetyk słuchu w Afryce" pomogą niesłyszącym dzieciom
FOT. Fundacja "Redemptoris Missio"

Projekt organizowany jest przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i diecezją tarnowską. Jeszcze zbierane są pieniądze na wyjazd do Afryki.

Jak poinformowała PAP prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska, polscy specjaliści chcieliby pomóc dzieciom mieszkającym w Kamerunie, ponieważ w tym kraju osoby niesłyszące nie mogą liczyć na żadne specjalistyczne wsparcie.

- W Kamerunie być niepełnosprawnym, to często być przeklętym i niegodnym życia. Dzięki Polakom powstała tam wyjątkowa szkoła - jedyna na cały kraj, którą prowadzi polska świecka misjonarka. Stworzyła ona miejsce bezpieczne dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, głównie niedosłyszącymi - powiedziała Janiec-Palczewska.

Pierwszy zespół specjalistów protetyki słuchu wraz z bazą aparatów słuchowych dotarł do Kamerunu przed rokiem. Kolejny wyjazd wolontariuszy planowany jest na luty. W sieci trwa zbiórka środków, które umożliwią wyprawę. - Dzięki naszym sponsorom i zaprzyjaźnionym firmom mamy aparaty i sprzęt diagnostyczny. Mamy też specjalistów gotowych wyjechać, aby nieść pomoc. Uzupełnić musimy tylko środki na podróż do Kamerunu. Bardzo liczymy na pomoc dobrych ludzi; na portalu pomagam.pl założyliśmy zbiórkę, brakuje nam 7 tys. zł. Pieniądze można wpłacać również przez stronę fundacji - podała Janiec-Palczewska.

Jak dodała, przed rokiem do goszczących w Kamerunie protetyków z Polski z prośbą o badania i aparaty słuchowe przyjeżdżali pacjenci z najdalszych zakątków kraju. Sami protetycy uznali wówczas, że potrzebny jest kolejny wyjazd z pomocą Kameruńczykom - tym razem tym najmniejszym. - Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata, jeśli chodzi o skryning słuchu u noworodków, dzięki czemu do 6. miesiąca życia niemalże każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową - podkreśliła szefowa fundacji.

Szkoła, do której jadą wolontariusze, została założona przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.

Rafał Pogrzebny (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum