Poznań: w Punkcie Profilaktyki Intymnej od stycznia także konsultacje urologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2019 17:58

Dotychczas z konsultacji w poznańskim Punkcie Profilaktyki Intymnej skorzystało prawie 1200 kobiet. Od stycznia Punkt poszerza ofertę i z usług specjalistów mogą korzystać także mężczyźni, którzy chcą uzyskać konsultację urologiczną.

Poznań: w Punkcie Profilaktyki Intymnej od stycznia także konsultacje urologiczne
Od października ub.r.. Punkt udzielił ponad 1,1 tys. konsultacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przypomniał poznański Urząd Miasta, pierwszy Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu został otwarty w październiku ub. roku i był "odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania mieszkańców i mieszkanek Poznania".

"Od tego czasu pracujący tam specjaliści udzielili łącznie 1179 konsultacji. Pacjentki zgłaszały się na konsultacje przed- i pooperacyjne, na badania kontrolne po zakończonym leczeniu, badania potwierdzające lub wykluczające ciąże, na konsultacje dotyczące nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego. Przychodziły kobiety z zaburzeniami hormonalnymi, z nieprawidłowościami gruczołu piersiowego czy z nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. Łącznie z usług gabinetu skorzystało 1165 kobiet, w tym 47 obywatelek Ukrainy, a także 7 mężczyzn i 5 osób nieletnich z opiekunem" - wskazał magistrat.

Z danych Punktu wynika, że najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych oraz antykoncepcji długoterminowej i awaryjnej. Wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. Stwierdzono też 37 ciąż. Zdarzały się również sytuacje wymagające szybkiego skierowania do szpitala.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że "Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu to miejsce, gdzie na badanie prawie nie trzeba czekać".

- Wiele pacjentek przyjmowanych jest od razu, inne czekają na wizytę tylko kilka godzin. Nie ma również problemu, aby godzinę wizyty dostosować do preferencji kobiet, które przyjmowane są również w soboty i niedziele. Właśnie o taką dostępność chodziło nam w tym projekcie. Pilotażowy etap tego przedsięwzięcia mamy już za sobą. Przeanalizowaliśmy funkcjonowanie i efektywność Punktu i od Nowego Roku nie tylko kontynuujemy jego działanie, ale również poszerzyliśmy ofertę o dodatkowe bezpłatne badania dla mężczyzn - wyjaśnił Solarski.

Jak dodał, od stycznia pacjenci korzystający z usług gabinetu mogą przebadać także układ moczowy. Infekcje narządów płciowych często są powiązane z jego stanem zapalnym. Urolog przyjmujący w Punkcie w zależności od diagnozy wykona badania fizykalne, USG i oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. Badanie urologiczne pozwala zdiagnozować m.in. kamicę układu moczowego, torbiele nerek, zakażenie lub zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie badania u mężczyzn diagnozuje się również choroby związane z zewnętrznymi elementami układu płciowego, np. wodniak jądra, stulejka, przerost prostaty, wady fizyczne. Urolog zajmuje się także problemami związanymi z erekcją i impotencją.

Specjaliści przypominają, że każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien wykonać badanie urologiczne i regularnie raz w roku poddawać się badaniu w gabinecie urologa, a po ukończeniu 50 lat oznaczyć poziom antygenu tzw. PSA w surowicy krwi.

Przyjęcia pacjentów i pacjentek odbywają się w Punkcie Profilaktyki Intymnej przy ul. Św. Marcin 58/64 (I piętro). By zarezerwować wizytę, należy się zarejestrować. Wizytę można umówić także online za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fanari.pl/rejestracja/.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum