Poznań uruchamia miejsca izolacji dla osób bezdomnych i uzależnionych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2020 13:41

Miasto Poznań wspólnie z organizacjami pozarządowymi uruchamia miejsca czasowej izolacji dla osób bezdomnych, w tym również dla uzależnionych od alkoholu. Kontenery mieszkalne oraz wyizolowane pokoje w ośrodkach będą miejscami schronienia na czas kwarantanny.

To rozwiązanie zabezpiecza również mieszkańców miasta korzystających z przestrzeni publicznej Fot. Archiwum

Jak poinformował Urząd Miasta Poznania (UMP), osoby które dotknął problem bezdomności, będą mogły skorzystać łącznie z 10 kontenerów. Wszystkie z nich mają charakter mieszkalny i zostały wyposażone w łóżka, pościel, koce, szafki, stoły i krzesła.

UMP podaje, że kontenery staną przy Ośrodku dla Osób Bezdomnych nr 1, Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Stowarzyszeniu Dom Pomocna Dłoń w Błońsku oraz Pogotowiu Społecznym. Są to jednostki, które mają wieloletnie i bogate doświadczenie w zakresie rozwiązywania problemów osób w kryzysie bezdomności, zatem obejmą mieszkańców kontenerów odpowiednią opieką w czasie koniecznej izolacji i zadbają o wyposażenie w podstawowy sprzęt.

Dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych UMP Magdalena Pietrusik-Adamska podkreśliła, że organizacja miejsc tymczasowego schronienia dla osób w kryzysie bezdomności jest szczególnie potrzebna.

Jak tłumaczyła, "zdarza się, że takie osoby potrzebują miejsca w noclegowni lub schronisku, a wprowadzone w ośrodkach procedury bezpieczeństwa, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2, uniemożliwiają ich swobodne przyjęcie, stąd pomysł na 14-dniową izolację bezdomnych oczekujących na przyjęcie do ośrodka".

- Takie rozwiązanie zabezpiecza potrzebę schronienia osoby, która znalazła się w kryzysie, a jednocześnie jest efektywnym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Działanie to zabezpiecza nie tylko pracowników i mieszkańców samych ośrodków, ale również mieszkańców miasta Poznania korzystających z przestrzeni publicznej - dodała.

Kontenery zostały postawione nieodpłatnie, natomiast koszt udzielanego wsparcia będzie pokrywany z zasobów poszczególnych organizacji.

UMP poinformował, że dodatkowo wspólnie z organizacjami miasto przygotowało 16 miejsc izolacji dla osób zmagających się z problemem nadużywania alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta Poznania, przebywający w miejscach czasowej izolacji będą mieli zapewnione schronienie, posiłki, niezbędną odzież, środki czystości oraz wsparcie opiekuna i pracownika socjalnego. W trakcie pobytu zostaną objęci również pomocą medyczną oraz lekarską.

Dostępność miejsca oraz szczegóły dotyczące przyjmowania do miejsc izolacji uzgadniane są w porozumieniu z pracownikami odpowiednich placówek i przy współpracy z pracownikami Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, funkcjonariuszami straży miejskiej i policji oraz streetworkerami i pracownikami socjalnymi. Magistrat zaznaczył, że szczegółowe zasady współpracy określone zostały w umowach i wytycznych dotyczących postępowania w przypadku osób bezdomnych uzależnionych, opracowanych przez Zespół ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie Poznania, powołany przez prezydenta miasta.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum