Poznań: tu lekarze najlepiej zajmują się wcześniakami

Autor: gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2016 12:10

Oddział Neonatologii Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu to jeden z najlepszych ośrodków w Polsce, w którym ratuje się najmniejsze wcześniaki - tak wynika z europejskiego badania w ramach projektu EPICE.

Poznań: tu lekarze najlepiej zajmują się wcześniakami
Poznań: tu leakrze najlepiej zajmują się wcześniakami. Fot. Archiwum

Europejski projekt EPICE sprawdzał, w jakim stopniu procedury, których skuteczność została potwierdzona naukowo, są stosowane w opiece nad wcześniakami w poszczególnych regionach. Wielkopolska była jedynym polskim regionem objętym europejskim programem.

W badaniu oceniono 19 regionów w 11 europejskich krajach. Wielkopolska otrzymała wynik 54 procent. Najlepsza okazała się Estonia, potem jeden z regionów Niemiec (Hesse) oraz dwa regiony w Wielkiej Brytanii.

Brano pod uwagę cztery procedury. Sprawdzano, jak często są one łącznie stosowane w przypadku dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży.

Sprawdzano, czy dzieci zostają przekazane do specjalistycznego ośrodka, czy dziecku przed urodzeniem został podany steroid wpływający na przyśpieszenie rozwoju organów, badano, czy noworodek nie został wyziębiony oraz sprawdzano czy w pierwszych dwóch godzinach po urodzeniu podano preparat umożliwiający oddychanie.

Według badań, stosowanie zawsze wszystkich czterech procedur zwiększa przeżywalność wcześniaków urodzonych przed 28 tygodniem ciąży aż o 18 procent.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum