Poznań: trzy pokazowe operacje dla naszych chirurgów

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2009 11:00

Prof. Conor Patrick Delaney z USA specjalizujący się w laparoskopowej chirurgii jelita grubego, w Poznaniu przeprowadził trzy operacje pokazowe, które obserwowało 20 profesorów i ordynatorów z polskich szpitali.

Pierwszą pacjentką była 31-letnia kobieta, cierpiąca na uchyłkowatość jelita grubego (schorzenie zapalne). W jej przypadku cały zabieg polegający na wycięciu "zapalnego" odcinka okrężnicy i zszywaniu trwał zaledwie półtorej godziny. Kolejna pacjentka – 36-letnia, u której wykryto wrzodziejące zapalenie jelita, pozbyła się problemu w równie krótkim czasie. Potem na stole operacyjnym pojawił się trzeci pacjent - mężczyzna cierpiący na raka. I w tym przypadku operacja zakończyła się sukcesem.

Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Piotr Krokowicz mówi, że prof. Delaney jest prawdziwym autorytetem na świecie w tej dziedzinie. Takich zabiegów przeprowadził już ponad tysiąc.

W operacjach laparoskopowych najważniejsza jest technika.

– W wykonaniu profesora operacja jest praktycznie bezkrwawa – mówi dr hab. Przemysław Pyda, chirurg ze Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Poznański ośrodek kliniczny nieprzypadkowo został wybrany jako miejsce pokazowych operacji. Cieszy się bowiem pozycją krajowego lidera w operacjach jelita grubego. Tutaj operowani są pacjenci z całej Polski, u których wykrywa się nowotwory i choroby zapalne jelita.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum