Poznań: trwa XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 10:07

Najważniejszym zagadnieniom współczesnej kardiologii poświęcony jest XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który od czwartku (24 września) odbywa się w Poznaniu. W imprezie bierze udział ok. 4,5 tysiąca osób.

Poznań: trwa XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak powiedział prof. Romuald Ochotny, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, program naukowy spotkania pozwoli poznać najnowsze badania naukowe, nowe metody diagnostyczne i zalecenia terapeutyczne z zakresu różnych dziedzin kardiologii, kardiochirurgii i nauk pokrewnych.

- Będziemy rozmawiać o najważniejszych zagadnieniach współczesnej kardiologii: chorobie wieńcowej, wadach serca, a także o niewydolności serca i zaburzeniach rytmu. Jest szansa, żeby przekazać tę wiedzę lekarzom, którzy nie mogą się dowiedzieć o nowościach w kardiologii ani o zmianach w postępowaniu diagnostycznym czy terapeutycznym na kongresach międzynarodowych lub nie mogą poznać wszystkich publikacji dotyczących kardiologii - powiedział prof. Ochotny.

Jak przyznał zastępca przewodniczącego komitetu organizacyjnego, Przemysław Mitkowski, problemy związane z chorobami układu krążenia stają się coraz powszechniejszymi tematami dla Polaków, jednak nie chcą lub nie potrafią oni korzystać z możliwości, jakie daje profilaktyka.

- Więcej mówi się o szkodliwości czynników ryzyka, które są łatwo modyfikowalne lub łatwo leczone, przynajmniej w pierwszej fazie. Społeczeństwo jednak nie zawsze korzysta z możliwości profilaktyki i oceny profilu ryzyka, który jest dostępny. Dlatego też cały czas spory odsetek osób nawet nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze. Nie potrafimy spowodować, by chorzy zawczasu sprawdzali swoją kondycję - powiedział.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne liczy ok. 5 tys. członków, istnieje od 1954 roku.

Kongres potrwa do soboty (26 września).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum