Poznań: szpital na Targach ma ruszyć po skalibrowaniu tomografu; najpewniej w...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2020 15:15

Szpital tymczasowy na MTP ma ruszyć po skalibrowaniu tomografu; najpewniej w przyszłym tygodniu - powiedział w czwartek (10 grudnia) rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Początkowo w tymczasowej placówce uruchomionych zostanie niespełna 70 łóżek.

Poznań: szpital na Targach ma ruszyć po skalibrowaniu tomografu; najpewniej w...
Początkowo w tymczasowym szpitalu w Poznaniu uruchomionych zostanie niespełna 70 łóżek. Fot. SzpitalTargi.pl

Pierwotnie pacjenci mieli trafić do hal MTP 30 listopada, później wskazywano, że szpital tymczasowy rozpocznie pracę 3 grudnia. Docelowo obiekt ma mieć zdolność do przyjęcia nawet ok. 900 osób; w pierwszym etapie w gotowości ma to być 70 łóżek. Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Uniwersytet Medyczny, szpitalem prowadzącym jest Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Jak tłumaczył w czwartek PAP rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu Bartosz Sobański, ostatnią rzeczą, która "stała na przeszkodzie" do uruchomienia szpitala był tomograf komputerowy. Sprzęt dotarł do placówki w środę.

- Tomograf dotarł już wczoraj, obecnie jest podłączany, zaś od piątku przystąpimy do skalibrowania tego urządzenia. O tym, kiedy szpital na MTP zostanie otwarty będziemy mogli mówić od momentu, kiedy tę kalibrację zakończymy, a w tej kwestii jesteśmy uzależnieni od techników i informatyków. Wstępna data zakończenia tej kalibracji to początek przyszłego tygodnia - podkreślił Sobański.

Dodał, że "medycznie kadra jest gotowa do przyjmowania pacjentów już od ponad tygodnia".

W halach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydzielono już sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Na terenach przyległych wyznaczono strefę dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla powietrznego transportu medycznego. Przy targach zamontowano też zbiornik, do którego cysterny będą transportować tlen medyczny.

W obiekcie ma być docelowo niemal 600 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. We współpracy z PKO BP w jednej z targowych hal tworzone mają być kolejne miejsca dla pacjentów. Dzięki temu baza dostępnych łóżek zwiększy się jeszcze o 300. W efekcie szpital tymczasowy będzie dysponował 900 łóżkami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum