Poznań: sepsa w szpitalu - sanepid nie stwierdził zaniedbań

Autor: DM, Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2011 17:45

Sanepid nie stwierdził nieprawidłowości w realizacji procedur zapobiegających zakażeniom w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu - poinformowała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Poznań: sepsa w szpitalu - sanepid nie stwierdził zaniedbań

Kontrola sanepidu została przeprowadzona w lecznicy 4 i 5 sierpnia. Jej celem było sprawdzenie, czy placówka posiada i realizuje procedury zapobiegające zakażeniom, w związku z wystąpieniem przypadków posocznicy w klinice neonatologii.

- Działania jakie podjęło kierownictwo placówki zmierzały do wygaszenia ogniska epidemiologicznego i były właściwie - mówi nam Cyryla Staszewska.

Dodaje, że doraźne zalecenia sanepidu dotyczyły poddania analizie procedur monitorowania zakażeń szpitalnych w placówce. W zaleceniach pokontrolnych sanepid zwrócił też uwagę na stan wyposażenia wózków sanitarnych i sposób przechowywania jednorazowych fartuchów.

Portal rynekzdrowia.pl informował wcześniej, że u czwórki dzieci przebywających w poznańskim szpitalu potwierdzono w środę (3 sierpnia) posocznicę. Tuż po jej wykryciu zarażone dzieci poddano kuracji antybiotykowej. Dzieci z sepsą zostały zgromadzone w jednej części oddziału, zredukowano także liczbę osób, które mogły wejść na neonatologię. Zakaz wstępu dotyczył też rodziców.

Od środy (3 sierpnia) w szpitalu nie stwierdzono ani jednego nowego przypadku sepsy. W żadnym momencie od wykrycia zakażenia nie istniało bezpośrednie zagrożenie życia chorych dzieci. Z czterech zakażonych noworodków, dwa zostały już wypisane do domu. Pozostała dwójka opuści szpital w przyszłym tygodniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum