Poznań: ruszyła rehabilitacja 3D dla dzieci w szpitalu im. Wiktora Degi; potrzebny test, ale...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2020 09:28

Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu odmroził rehabilitację 3D dla dzieci z porażeniem mózgowym. Warunkiem wzięcia udziału w zajęciach jest negatywny test na koronawirusa. Placówka zapłaci pacjentom za badania.

Poznań: ruszyła rehabilitacja 3D dla dzieci w szpitalu im. Wiktora Degi; potrzebny test, ale...
Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu odmroził rehabilitację 3D dla dzieci z porażeniem mózgowym. Fot. Shutterstock

To pierwszy w Polsce darmowy program rehabilitacji wspomagany przez wirtualną rzeczywistość adresowany dla dzieci i młodych dorosłych z dziecięcym porażeniem mózgowym. Stworzyli go lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Degi na poznańskiej Wildzie.

Jak informuje prof. Marek Jóźwiak, szef Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji, turnusy rehabilitacyjne prowadzone są w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla pacjentów, ich opiekunów oraz zespołu terapeutycznego. Każdy uczestnik oraz jego opiekun zanim weźmie udział w zajęciach, musi przejść test genetyczny w kierunku SARS-CoV-2. Wynik ujemny jest warunkiem udziału w turnusie.

W pracowni rehabilitacyjnej 3D wielu niepełnosprawnych pacjentów po raz pierwszy w życiu może stanąć na nogi i zrobić pierwsze kroki. W poruszaniu pomagają im egzoszkielety, czyli pancerze ortopedyczne, które wzmacniają kości i mięśnie oraz lokomaty - nowoczesne urządzenia do treningu chodu. Ale też podwieszane bieżnie, czy platformy balansometryczne. Budowa ośrodka kosztowała 20 mln zł, z czego ponad 17 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum