Poznań: rusza program rehabilitacji z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2019 09:44

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu w kwietniu ruszy pierwszy w Polsce bezpłatny program rehabilitacji wspomagany przez wirtualną rzeczywistość. Adresowany jest dla dzieci i młodych dorosłych z dziecięcym porażaniem mózgowym.

Poznań: rusza program rehabilitacji z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości
Rehabilitacja z zastosowniem egzoszkieletu; FOT. Uzdrowisko Konstancin (zdjęcie ilustracyjne)

W pracowni rehabilitacyjnej 3D niektórzy pacjenci po raz pierwszy w życiu będą mogli stanąć na nogi i zrobić pierwsze kroki. Założą na siebie specjalne egzoszkielety, czyli pancerze ortopedyczne, które wzmacniają kości i mięśnie. W poruszaniu pomogą im lokomaty - urządzenia do treningu chodu, podwieszane bieżnie, platformy balansometryczne, które pozwalają zachować równowagę - podaje Gazeta Wyborcza.

Podobna rehabilitacja w Polsce była dostępna na razie tylko w nielicznych prywatnych ośrodkach, w których za dwutygodniowy pobyt trzeba było zapłacić ok. 6-7 tys. zł. Jak informuje prof. Marek Jóźwiak, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii w szpitalu im. Degi, współautor i koordynator projektu, teraz pacjenci, dzięki unijnym pieniądzom, będą mogli skorzystać z programu nieodpłatnie.

Program pn. "Upowszechnienie technologicznie wspomaganej diagnostyki funkcjonalnej i rehabilitacji dzieci i młodych dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) w województwie wielkopolskim" potrwa trzy lata. Po tym czasie ośrodek będzie aplikował o kolejne granty.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum