Poznań: rodzice proszą o krew dla dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2009 12:11

Rodzice kilkumiesięcznego Wojtka proszą o pomoc dla dzieci z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Katedry Kardio-Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. Marcinkowskiego w Poznaniu. I choć operacja Wojtka odbędzie się dopiero za pół roku, rodzice postanowili działać już teraz.

Zorganizowali akcję zbiórki krwi, do której włączyły się m.in. związki zawodowe policji (do jednego z nich należy ojciec Wojtka), straż miejska z Poznania i straż pożarna z Lubonia oraz lubońscy Honorowi Dawcy Krwi.

Półroczny Wojtek Zarzycki mieszka z rodzicami w Luboniu. W trzecim miesiącu życia lekarze zdiagnozowali u niego wrodzoną wadę serca. W tej chwili chłopiec oczekuje na operację. Jest 90. na liście.

Leczeniem Wojtka zajmują się lekarze z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej prowadzonej przez prof. Michała Wojtalika.

– Przez chwilę czuliśmy się spokojni o los naszego syna. Aż w pewnym momencie dostrzegliśmy bardzo poważny problem jakim jest powszechny brak krwi. A bez niej przeprowadzenie większości operacji na serce jest możliwe – mówi dziennikarzom Gazety Wyborczej ojciec chłopca Piotr Zarzycki.

– Takich dzieci jak Wojtek jest więcej. One wszystkie potrzebują pomocy. Nie prosimy o pieniądze, które zawsze można zarobić, tylko o dar, którego kupić się nie da - apeluje pan Piotr. Zebrana krew będzie do dyspozycji szpitala i pomoże nie tylko Wojtkowi, ale też wielu innym chorym dzieciom – dodaje Zarzycki.

Pierwsza zbiórka odbędzie się 24 lipca w godz. 12-17 w przed poznańską Palmiarnią. Kolejna tamże - 29 sierpnia w godz. 10-15. W międzyczasie można też zgłaszać się do najbliższego centrum krwiodawstwa. Aby krew trafiła do dzieci Z Kliniki Kardiochirurgii wystarczy hasło: krew dla Wojciecha Zarzyckiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum