PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 05-09-2015 15:02

Poznań: prof. Maria Siemionow odebrała nagrodę Złotego Hipolita

Pracująca od lat w USA światowej sławy chirurg i transplantolog prof. Maria Siemionow odebrała w piątek (4 września) w Poznaniu nagrodę Złotego Hipolita. Wyróżnienie jest przyznawane za działalność i osiągnięcia w pracy organicznej.

Honorowa nagroda przyznawana jest przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Na uroczystości w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim statuetkę prof. Siemionow wręczył prezydent Towarzystwa dr Marian Król oraz wicewojewoda Dorota Kinal.

W 2008 r. zespół pod kierownictwem Siemionow przeprowadził pierwszy w USA udany przeszczep twarzy u 46-letniej Connie Culp postrzelonej przez męża. W trakcie 22-godzinnej operacji kobiecie przeszczepiono ok. 80 proc. twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Przeszczep polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie ze strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

Profesor Siemionow pracuje obecnie nad nowymi terapiami, które mają wspomagać przeszczepy, tak aby w przyszłości nie trzeba było stosować leków przeciwko odrzutom, tzw. leków immunosupresyjnych.

Prof. Siemionow pochodzi z wielkopolskiego Krotoszyna; jest honorowym obywatelem tego miasta. Utrzymuje kontakty z Wielkopolską, współpracuje m.in. z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który przyznał jej tytuł doktora honoris causa, i którego jest absolwentką. Prof. została też nagrodzona medalem Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl