Poznań: porozumienie UM z wojewodą - studenci pomogą w walce z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2020 13:05

Wojewoda wielkopolski podpisał porozumienie z rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, w ramach którego studenci medycyny - wolontariusze będą wspierać działalność szpitali i Sanepidu.

Studenci medycyny - wolontariusze będą wspierać szpitale w walce z koronawirusem; FOT. Arch. RZ

O podpisaniu porozumienia między wojewodą wielkopolskim Łukaszem Mikołajczykiem a rektorem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzejem Tykarskim, poinformował PAP w sobotę (14 marca) Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Stube tłumaczył, że w związku z podpisanym porozumieniem wojewoda może skierować studentów medycyny (IV, V i VI rok) - wolontariuszy - do pracy w podmiotach leczniczych w celu wzmocnienia bezpieczeństwa pacjentów w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowaniem na chorobę zakaźną COVID-19. Studenci mają wspierać m.in. wstępną segregację chorych.

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzej Tykarski zadeklarował wojewodzie kluczowe dla systemu opieki zdrowotnej wsparcie w zakresie badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa w laboratoriach Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Jesteśmy przygotowani do realizacji badań. Mamy odpowiedni sprzęt i kadrę specjalistyczną do przeprowadzenia badań - zapewnił.

- W razie potrzeby możemy wprowadzić zmianowy system pracy, co spowoduje, że będziemy mogli tygodniowo przebadać do tysiąca przypadków"- wskazał Tykarski. Rektor zadeklarował także pełne wsparcie szpitali klinicznych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego dla działań na rzecz walki z koronawirusem.

Wojewoda Mikołajczyk podziękował za zaangażowanie i wsparcie rektora Uniwersytetu Medycznego w tym - jak zaznaczył - trudnym czasie. "Bardzo cenna jest deklaracja rektora dotycząca możliwości wykonywania badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa. Ta pomoc pozwoli nam przyspieszyć działania związane z badaniem próbek pobranych od osób będących w kwarantannie" - podkreślił.

- To dla nas kluczowe, aby na tym wstępnym etapie zapobiegać niebezpieczeństwu. Dziękuję bardzo wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy dziś są naszymi bohaterami, i którzy swoją postawą czynią wielkie rzeczy - dodał wojewoda.

Do tej pory w Wielkopolsce zakażenie SARS-Cov-2 potwierdzono u sześciu osób, jedna osoba zmarła. Szósty przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w piątek. Mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego niedawno wrócił z Włoch, przebywa na kwarantannie, jego stan zdrowia jest określany jako dobry.

W czwartekm (12 marca) w poznańskim szpitalu zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem; była to pierwsza ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w Polsce.

W skali kraju badania laboratoryjnie dały dotąd pozytywny wynik zakażenia koronawirusem u 84 osób, dwie z nich zmarły (stan na godz. 12.30 w sobotę, 14 marca).

Anna Jowsa (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum