Poznań: podsumowano 10. edycję kampanii "Drugie Życie"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2018 18:15

Kampania społeczna "Drugie życie" ma promować ideę transplantacji, uświadamiać ludziom, że jeden dawca narządów może ocalić życie ośmiu osób. We wtorek w Poznaniu podsumowano 10. edycję akcji w Wielkopolsce.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W dziesięciu edycjach kampanii społecznej "Drugie życie" wzięło udział ponad 350 tys. uczniów z ponad 800 szkół w dziewięciu województwach.

We wtorek w Poznaniu wręczono nagrody, wyróżnienia i podziękowania uczestnikom 10. edycji akcji w Wielkopolsce. Trzy czeki o wartości 2 tys. zł każdy, odebrali uczniowie Zespołu Szkół im. J. I. Paderewskiego prowadzonego przez Edukację Lubasz, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile i I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie.

Kolejnych sześć zespołów szkolnych, które przez ostatnie miesiące promowały transplantację w swoich środowiskach, otrzymało wyróżnienia. I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie zdobyło nagrodę specjalną. Czeki ufundowane przez wojewodę wielkopolskiego, samorząd województwa i firmę Fresenius Median Care Polska - organizatora kampanii - zwycięzcy przekażą na wybrane cele charytatywne.

- Ponownie możemy uścisnąć dłonie i podziękować młodym ludziom, którzy pod hasłami kampanii "Drugie życie" przez cały ostatni rok szkolny promowali transplantację" - podkreślił dr hab. n. med. Maciej Głyda, prof. UZ, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, główny ekspert medyczny akcji.

Podczas wtorkowej gali młodzieży podziękowała również Ewa Kaczmarek, mama 4-letniej dziewczynki po transplantacji nerki. - Ola chorowała od 5 tygodnia życia na wrodzony zespół nerczycowy z mutacją genu. Nie słyszała, przeszła 12 niewydolności oddechowych w 15 miesięcy życia, była karmiona sondą. Przez trzy lata toczyła ciężką walkę o życie. Krótko po trzecich urodzinach pojawił się przełom - transplantacja nerki. To był dla niej jedyny ratunek - opowiadała.

- Ola właśnie uczy się słyszeć, jest drugim dzieckiem w Polsce, które po transplantacji nerki otrzymało implant ślimakowy. Jest małą bohaterką, która zmienia oblicze dziecięcej transplantologii - dodała mama.

Uczniowie uczestniczący w akcji podkreślali, że nie ma nic ważniejszego od ludzkiego życia, że nie można się bać pomagać innym.

- Chcemy tłumaczyć ludziom, uświadamiać im, że mogą podarować część siebie drugiemu człowiekowi. Nie ma na świecie nic bardziej cennego niż ludzkie życie - wszyscy powinniśmy o tym pamiętać - mówiła Aleksandra, uczestniczka kampanii.

Dr Teresa Dryl-Rydzyńska, członek zarządu Fresenius Medical Care Polska, zaznaczyła, że transplantacja to "trudny temat, szczególnie gdy rozmawiamy o transplantacjach wśród tych najmłodszych pacjentów - otoczony mitami, budzący wiele emocji. Dzięki tej młodzieży staje się coraz częściej obecny w naszych rozmowach. Oswajamy się z nim. I o to chodzi. To jest największy sukces tej akcji, za który po raz dziesiąty w Wielkopolsce nagradzamy uczniów szkół średnich" - powiedziała.

Pierwsza edycja kampanii odbyła się w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów przystąpiło osiem kolejnych województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Około 350 tys. zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 800 szkół średnich rozdało 1,1 mln oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

autor: Anna Jowsa (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum