PAP/Rynek Zdrowia | 10-05-2013 17:18

Poznań: pionierski zabieg rekonstrukcji w WCO

Pionierski zabieg rekonstrukcji górnego odcinka przewodu pokarmowego z wykorzystaniem tkanek z przedramienia wykonano w piątek (10 maja) w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Zabieg wykonany we współpracy z włoskimi chirurgami trwał prawie sześć godzin. Była to pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce.

- Rekonstrukcja górnego odcinka przewodu pokarmowego, gardła dolnego i części szyjnej przełyku daje wielkie szanse na radykalną poprawę stanu zdrowia pacjentki dzięki temu przywracamy jej naturalny sposób odżywiania - powiedział w piątek (10 maja) podczas konferencji prasowej kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej UM prof. Wojciech Golusiński.

37-letnia pacjentka przed 2 miesiącami miała wykonany zabieg operacyjny polegający na całkowitym usunięciu krtani i szyjnej części przełyku z powodu raka krtani. Łącznie brakowało siedmiu cm przewodu pokarmowego.

Lekarze w Poznaniu pobrali pacjentce płat skórno- mięśniowy z przedramienia i uformowali z niego brakujący odcinek przewodu pokarmowego. Całość został oparta na specjalnym stencie, który po kilku tygodniach zostanie z ciała pacjentki usunięty.

- Teraz pacjentka będzie karmiona dożylnie przez tydzień a potem, po sprawdzeniu szczelności zespolenia zaczniemy ją wdrażać do karmienia drogą naturalną - powiedział prof. Golusiński.

- Musieliśmy odtworzyć ten fragment przewodu pokarmowego, a największy problem mieliśmy z polaczeniem tkanek ze względu na blizny po operacji pacjentki, którą miała wcześniej. Udało się jednak te tkanki połączyć - powiedział dr Giuseppe Mercante z Instituto Nazionale Di Tumori Regina Elena z Rzymu, który brał także udział w zabiegu.

- Ze względu na te blizny potrzebowaliśmy pomocy włoskich kolegów, oni mają doświadczenie w takich zabiegach - dodał dr Paweł Golusiński, który brał udział w operacji.

- Gdyby nie wykonano tego zabiegu to pacjenta do końca życia musiałby być karmiona dożylnie a ślina byłaby odprowadzana specjalną przetoką.

Dotychczas poznańscy lekarze przeprowadzali operacje odtworzeniowe w zakresie chirurgii głowy i szyi, ale nigdy nie przeprowadzono odtworzenia tak dużego odcinka przewodu pokarmowego.