Poznań: pionierska w kraju operacja zmniejszania żołądka
Pierwsze w Polsce operacje zmniejszenia żołądka pionierską metodą przezustną, czyli bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono we wtorek (12 września) w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Zabiegom poddanych zostanie łącznie trzech pacjentów.

Jak podkreślają lekarze, operacja zmniejszenia żołądka jest obecnie jedynym skutecznym i trwałym sposobem postępowania u chorych z otyłością olbrzymią, z której na świecie korzystają dziesiątki tysięcy chorych rocznie. Do tej pory zabieg ten wiązał się jednak z koniecznością przezskórnego dotarcia do wnętrza jałowej jamy brzusznej, co wiązało się z ryzykiem powikłań i dłuższą rekonwalescencją.
Pionierskie operacje metodą przezustną przeprowadził w Poznaniu jeden z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie, czyli endoluminalnego zwężania żołądka, dr Gontrand Lopez Nava Breviere oraz pionier tej metody w Polsce dr med. Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.
Jak tłumaczył dr Sowier, do przeprowadzenia zabiegu została wykorzystana specjalna głowica, którą wprowadzono do żołądka przez usta. Następnie żołądek pacjenta został zszyty od, wewnątrz, aby zmniejszyła się jego objętość.
- Metoda endoskopowa jest mało inwazyjna dla organizmu pacjenta, dzięki czemu w znacznym stopniu ogranicza ryzyko powikłań związanych z naruszaniem powłok brzusznych. W efekcie proces rekonwalescencji u operowanego przebiega bardzo szybko - pacjent może opuścić szpital nawet w ciągu doby po przeprowadzeniu zabiegu oraz szybko wrócić do codziennych zajęć - zaznaczył Sowier.
W przesłanym PAP komunikacie podkreślono, że operacje przeprowadzane tą metodą mogą się stać przełomem w leczeniu patologicznej otyłości i wynikającymi z niej chorobami metabolicznymi, w tym cukrzycy.
Na wtorek zaplanowano trzy operacje - dwie z nich, którym poddano kobiety - już się odbyły i zakończyły się powodzeniem. Pierwsza z pań w wieku 46 lat waży 110 kg przy wzroście 160 cm. Druga natomiast ma 47 lat i waży 150 kg przy wzroście 170 cm. Trzeci pacjent to 51-letni mężczyzna, który przy 175 cm wzrostu waży 160 - będzie operowany we wtorek w godzinach popołudniowych.
Wszyscy pacjenci mają problemy z mocnym obciążeniem stawów, zwłaszcza kolanowych, a także nadciśnienie.
Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, na nadwagę lub otyłość cierpi w Polsce niemal połowa kobiet i ponad 60 proc. mężczyzn.
Anna Jowsa (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)