Poznań: pierwszy przeszczep płuca w Wielkopolsce

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2015 10:10

Pod koniec grudnia zespół lekarzy z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu pod kierownictwem prof. Wojciecha Dyszkiewicza przeszczepił płuco.

Poznań: pierwszy przeszczep płuca w Wielkopolsce

Jak informuje Głos Wielkopolski, był to pierwszy przeszczep płuca w województwie wielkopolskim. Transplantację przeprowadzono u 45-letniego biorcy, który od 10 lat chorował na rozedmę płuc. W ostatnim czasie nastąpiło zdecydowane pogorszenie stanu jego zdrowia. Przeszczep był konieczny. Obecnie pacjent czuje się dobrze, zaczyna rehabilitację. Ma szansę opuścić szpital jeszcze w styczniu.

Aleksander Barinow-Wojewódzki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii podaje, że starania o to, by ośrodek mógł przeszczepiać płuca rozpoczęły się 5 lat temu. Sala do przeszczepów powstała kilka lat temu dzięki dotacji z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Kolejnymi krokami były szkolenia personelu i wyposażenie centrum w sprzęt medyczny. Na to znalazły się pieniądze z programów ministerialnych i z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Zgodę na wykonywanie przeszczepów lecznica otrzymała w 2012 r.

W 2015 r. Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii może przeprowadzić jeszcze dwa przeszczepy.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum