Poznań: pierwsza w Polsce operacja skoliozy metodą Shilla

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2014 17:47

Pięć operacji korekcji kręgosłupa u dzieci, w tym jedną z wykorzystaniem nowatorskiej technologii Shilla Growth Guidance, przeprowadził w Poznaniu zespół prof. Tomasza Kotwickiego wraz z amerykańskimi ortopedami. To pierwsze tego typu zabiegi wykonane w Polsce.

Poznań: pierwsza w Polsce operacja skoliozy metodą Shilla

O ich powodzeniu poinformowano w czwartek (16 stycznia) na spotkaniu prasowym z udziałem ortopedów.

Technologia Shilla, którą wykorzystano podczas jednej z operacji skoliozy, umożliwia uniknięcie zabiegów co 6-9 miesięcy, polegających na wymianie prętów umocowanych przy kręgosłupie. System Shilla został opracowany przy wykorzystaniu technologii orientacji wzrostu.

Operacje przeprowadzono od poniedziałku (13 stycznia) w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w ramach promocji programu Global Spine Outreach polegającego na pomocy pacjentom z poważnymi deformacjami kręgosłupa.

Czytaj: W Poznaniu operują amerykańscy ortopedzi

W zabiegach, poza prof. Tomaszem Kotwickim, udział brał prof. Lawrence Lenke, kierownik kliniki chirurgii kręgosłupa w Washington University School of Medicine (USA), dr Antony Rinella z Chicago (USA), prof. Krzysztof Siemionow kierownik kliniki chirurgii kręgosłupa w University Illinois w Chicago oraz specjaliści w dziedzinie neuromonitoringu i implantów kręgosłupowych.

- System Shilla pozwala na korekcję deformacji kręgosłupa. Przy kręgosłupie wszczepiany jest tytanowy implant umocowany przy nim jak rusztowanie, który wydłuża się wraz ze wzrostem dziecka. W ten sposób unikamy kolejnych operacji oraz ryzyka związanego z powikłaniami - wyjaśnił dziennikarzom prof. Lenke.

Do zabiegów wykonanych w Poznaniu wytypowano dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które chorują na skoliozę. Operacje trwały od 3 do 6 godzin. Pacjenci do pełnej sprawności mają wrócić po 6 miesiącach.

- Wszystkie przeprowadzane przez nas zabiegi były skomplikowane. Większość pacjentów została zoperowana przy użyciu zaawansowanych technik, w przypadku których jednym z pionierów jest dr Lenke. Technologia Shilla jest wskazana jedynie dla wąskiej grupy chorych. To jedna z opcji, którą można zastosować w przypadku leczenia wyselekcjonowanych pacjentów ze skoliozą - zaznaczył prof. Siemionow.

Dodał, że skolioza jest schorzeniem, na które cierpi ok. 10 proc. społeczeństwa, ale jedynie 1 na 1000 przypadków jest poważny i może doprowadzić do problemów w układzie oddechowym, spowodowanym uciskiem na płuca i zmniejszającą się objętością klatki piersiowej.

Global Spine Outreach to organizacja zajmująca się leczeniem skomplikowanych schorzeń kręgosłupa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum